Politologs: situācija ar prezidenta vēlēšanām ir neprognozējama

Ja no Vidzemes ievēlētā Saeimas deputāta un ZZS frakcijas locekļa Andra Bērziņa kanidatūru izvirzīs prezidenta amatam, prezidenta Valda Zatlera izredzes tikt pārvēlētam būtiski samazināsies, situācija ar prezidenta vēlēšanām ir neprognozējama, norāda politologs Ivars Ījabs.

Jau vēstījām, ka ZZS nākusi klajā ar paziņojumu, ka arī no Vidzemes ievēlēto Andri Bērziņu kāds ZZS deputāts var izvirzīt prezidenta amatam.

"Ja salīdzina starta potenciālu, kāds pirms četriem gadiem bija Valdim Zatleram un tagad ir Andrim Bērziņam, ir skaidrs, ka A.Bērziņam tas ir augstāks," pauž I. Ījabs.

"Vienotībai nebija nekāda pamata gaidīt, ka citi deputāti neizmantos savas tiesības nominēt prezidenta amata kandidātu. Šie divi pirmajā vēlēšanu aplī būs tie kandidāti, kas savā starpā sacentīsies. Maz ticams, ka Saskaņas centrs piedāvās vēl kādu trešo," prognozē politologs.

"Situācija ir neprognozējama. Vai kādam no viņiem izdosies savākt 51 balsi, pirmajā raundā, ir lieta, ko mēs varam tikai zīlēt. Bērziņa kandidatūra būtiski samazina Zatlera izredzes. Pirmkārt tas attiecas uz zemsaviešiem, jo kāpēc tiem vajadzētu šai situācijā iestāties par V. Zatleru, ja reiz ir kandidāts, kurš ir viņu frakcijas loceklis," pauž I. Ījabs.

Viņš norāda, ka A. Bērziņam tagad vajadzētu tuvākajās nedēļās intensīvi skaidrot ne vien deputātiem, bet arī sabiedrībai, kādas ir viņa priekšrocības un ar ko viņš ir labāks prezidents, nekā V.Zatlers. "Nešaubīgi, ka viņam ir priekšrocības. Viņš ir cilvēks ar pietiekoši veiksmīgu karjeru sev aiz muguras, arī pietiekoši labu reputāciju."

Jau vēstījām, ka no apvienības Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ievēlētajam Saeimas deputātam Andrim Bērziņam ir iespēja tikt ievēlētam prezidenta amatā jau pirmajā kārtā un šobrīd par atbalstu viņa kandidatūrai notiek arī sarunas ar citiem politiskajiem spēkiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Kā apstiprināja ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, A.Bērziņš runājot ar citu frakciju deputātiem, cerot uz atbalstu savai kandidatūrai.

Saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju ZZS tikai šonedēļ pieņemts lēmums virzīt A.Bērziņa kandidatūru prezidenta amatam jau uz pirmo balsošanas kārtu, redzot, ka pretējā gadījumā amatā tiks pārvēlēts līdzšinējais Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas