Plāno pamatīgi izpētīt NVO sektoru Latvijā un tā ietekmi uz pašvaldībām

Realizējot projektu "Ilgtspējīgas pilsoniskās sabiedrības attīstības atbalsta un monitoringa sistēmas pilnveidošana Latvijā", iecerēts pamatīgi izpētīt nevalstisko organizāciju (NVO) sektoru un tā ietekmi uz pašvaldībām, šodien preses konferencē informēja projekta pārstāvji.

Projekta organizatores - Rasma Pīpiķe, Inese Vaivare un Inta Šimanska - pauda cerību, ka "40 mēnešu ekspedīcija NVO sektorā" būs būtisks pagrieziena punkts visā NVO sektorā.

Kā trīs galvenos projekta pīlārus Pīpiķe minēja: NVO pētniecību, proti, ir paredzēti divi pētījumi NVO sektorā, lai salīdzinātu, kā tas ir attīstījies pa gadiem, cilvēku drošības operacionalizāciju, lai atklātu veidu, kā nevalstiskās organizācijas var sekmēt cilvēku palīdzību pašiem sev krīzes situācijās, NVO monitoringa izveidi.

Pīpiķe sagaida, ka "šis projekts būs pagrieziena punkts visā NVO sektorā un tas sekmēs sadarbību ar valstiskām organizācijām".

Vaivare pastāstīja, ka viens no projekta galvenajiem uzdevumiem ir cilvēku drošības izpēte. Cilvēku drošības jēdziena dziļākā jēga šajā projektā ir saprast, vai mums ir jāgaida tikai valsts palīdzība krīzes situācijās, vai arī cilvēki paši var sev palīdzēt.

"Šis nav vienkārši akadēmisks vingrinājums, bet gan pētījums ar mērķi izveidot rokasgrāmatu cilvēkiem kopienās, lai viņi spētu veicināt drošību tās ietvaros," pauda Vaivare.

Šimauska informēja, ka līdz novembrim ir paredzēts nodot pētījumu par NVO sektoru Latvijā. Tajā ir paredzēts pētīt četras šķautnes - vispārīgo NVO sektora raksturojumu, valsts atbalstu NVO sektoram, vispārējais finanšu pārskats, kā arī sabiedrības aktivitāte un tās interešu aizstāvība.

Divi galvenie pētījuma uzdevumi ir izpētīt NVO sektoru kā tādu un tā ietekmi uz pašvaldībām.

"Mēs vēlamies saprast, kas organizē piketus, mītiņus un kādēļ. Vai ir kāda organizācija, kas mudina iedzīvotājus, vai tā ir viņu pašu iniciatīva," kā vienu no pētījuma mērķiem minēja Šimauska.

Projekta galvenais sponsors ir donorvalstis - Lihtenšteina, Islande un Norvēģija - jeb to nodokļu maksātāju līdzekļi. Projekta organizatores pauda cerību, ka turpmāk arī valsts iesaistīsies šādos projektos.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas