Pirmo reizi vēsturē visos vēlēšanu iecirkņos Latvijā būs pieejams internets

Pirmo reizi vēsturē visos vēlēšanu iecirkņos Latvijā būs pieejams internets, ceturtdien žurnālistiem norādīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

"Datu apkopošana būs automatizēta caur internetu – ne caur telefonu un faksu, ne caur e-pastu, bet ar tiešu interneta pieslēgumu," teica Cimdars, informējot par aktualitātēm pirms 11.Saeimas vēlēšanām, kas notiks sestdien.

Visus vēlēšanu iecirkņus ar interneta pieslēgumu bez maksas nodrošinās "Latvijas Mobilais telefons". Daļā iecirkņu lietos jau esošās līnijas, daļa datu nodošanai izmantos modemus, tādējādi datu nodošana notiks tiešsaistē un izslēgs iespējamās kļūdas, kas var rasties, rezultātu nosaucot pa telefonu.

"Līdz ar to pirmo reizi vēsturē sagaidāma situācija, ka nebūs tāda iecirkņa, kas teiks, ka viņiem nav interneta," uzsvēra Cimdars.

Sestdien gaidāmajās vēlēšanās 67 pašvaldībās vismaz vienā iecirknī balsu skaitīšana notiks elektroniskā veidā, bet pārējos iecirkņos manuāli.

Elektroniskā balsu skaitīšana nozīmē zīmju skenēšanu un programmas "Balsis" izmantošanu. Zīmes tiek ieskenētas, bet programma nosaka to skaitu, sašķiro pa kandidātu sarakstiem, identificē katru plusu un svītrojumu.

"Šā projekta ietvaros pašvaldībām ar lielu atlaidi bija iespējams iegādāties ātrgaitas dokumentu skenerus, ko starpvēlēšanu periodā var izmantot arhīva digitalizēšanai vai pašvaldībās e-pārvaldes pakalpojumu attīstīšanai," sacīja Cimdars.

Balsu skaitīšana iecirkņos tiks sākta uzreiz pēc to slēgšanas, taču CVK oficiālajā mājaslapā dati būs pieejami tikai pēc visu iecirkņu slēgšanas plkst.22, lai neietekmētu to svārstīgo vēlētāju izvēli, kas vēl nebūs nobalsojuši, bet gatavosies to darīt.

Pēc CVK prognozēm, par Latviju informācija tiks apkopota līdz pieciem vai sešiem rītā, savukārt no ārvalstīm visus datus varētu saņemt svētdien ap pusdienas laiku.

"Aptuvenais vietu skaits, saņemot datus jau no visiem iecirkņiem, būs pieejams 18. septembrī, un par to informēsim trijos dienā. Galīgie vēlēšanu rezultāti paredzami triju nedēļu laikā," pastāstīja Cimdars.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas