Pilsētu pašvaldību vadītājiem viedoklis par pašvaldību referendumu ieviešanu atšķirīgs

Pilsētu pašvaldību vadītāju domas dalās, vai būtu nepieciešams atbalstīt vides un reģionālās aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) ierosmi dot iespēju iedzīvotājiem referendumā atlaist pašvaldību, piektdien vēsta laikraksts "Diena".

Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (ZZS) uzskata, ka jau pašreiz ir pietiekamas iespējas atlaist pašvaldību, kas zaudējusi uzticību. "Jebkādas demokrātiskās izpausmes ir ļoti labas, bet tās maksā naudu. Šobrīd savos budžetos redzam, ka šīs sadaļas vienmēr samazinās. Jābūt ļoti strikti noteiktam, par kādiem jautājumiem rosināms referendums, kāds ir juridiskais rezultāts un finansēšana, kur ņems naudu. Pašvaldībām atstāt rezervēs naudu referendumu rīkošanai, tas šobrīd vienkārši nav iespējams," norāda Rāviņš.

Kategoriski pret šādām izmaiņām ir Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs ("Saskaņas centrs"). "Nevar būt runas par esošās domes atsaukšanu. Tās var būt tikai jaunas vēlēšanas. Ja vēlētāji šaubās, runa var būt tikai par jaunām vēlēšanām. Tāds gājiens ir pieņemams un pareizs. Par referendumu – mēs nevaram aizvietot vienu procedūru ar otru. Tas ir liekais posms, nevar 10 procenti vēlētāju izlemt, ka pārējie 90 procenti vēlētāju izdarīja nepareizu izvēli. Referendums var būt tikai par to, ka jāveic jaunas vēlēšanas," viņš uzsver.

Savukārt Jūrmalas mēram Gatim Truksnim (LPP/LC) pret Vējoņa ierosmi nekas nav iebilstams. "Vēlētājiem tiks dota pārliecība, ka viņi var kaut ko iespaidot ne tikai reizi četros gados. Nedomāju, ka būtu slikti, ja vēlētājiem būtu šāds instruments. Satrauc, ka šādu iespēju var izmantot populistiski. Man nebūtu iemesla no tā baidīties, lai šādu iespēju liegtu. Ja par pelnītām lietām, tad es domāju, ka šāda iniciatīva nav peļama," atzīst domes priekšsēdētājs.

Arī Jēkabpils domes izpilddirektors Jānis Raščevskis (ZZS) pret iedzīvotāju iespēju rosināt referendumu neiebilst. "Tas ir jāiestrādā pašvaldību likumā. Tikai jābūt pietiekami nopietnai iedzīvotāju pārstāvniecībai, lai rosinātu referendumu. Citādi pašvaldības darbs varētu tikt bieži traucēts," viņš gan piebilst.

Pret ierosmi ir Liepājas mērs Uldis Sesks, kura vadītā Liepājas partija patlaban Saeimā sadarbojas ar Vējoņa pārstāvēto ZZS. "Pašvaldību iedzīvotāju referenduma atļaušana pavērtu durvis uz referendumiem pie katra detaļplānojuma, kad kādam iedzīvotājam būtu savādāks viedoklis, vai arī, piemēram, pie lēmuma par komercdarbību, kad kāds uzņēmējs vēlas paplašināt ražošanu. Neredzu citu svarīgāku jautājumu, kā radīt jaunas darbvietas. Referendumi būtu pārāk dārgi," vērtē Liepājas mērs.
Viņš gan piebilst, ka Vējoņa priekšlikums pagaidām ir pārāk nekonkrēts, lai to vērtētu sīkāk.

Jau vēstīts, ka Vējonis iepriekš vairākkārt norādījis, ka varētu rosināt pašvaldību vēlēšanu likumā paredzēt iespēju, ka noteikts skaits pašvaldības iedzīvotāju varētu rosināt referendumu par domes atlaišanu gadījumos, kad tā zaudējusi vēlētāju uzticību.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas