Piedzīvoti lieli gaisa temperatūras kontrasti

2012. gads Latvijā noslēdzās ar laika apstākļu kontrastiem. Lai gan dekādes vidējā gaisa temperatūra bija tuvu normai (0,5 grādus zem tās), diennakts vidējās gaisa temperatūras svārstījās no 9 – 9,5 grādiem zem normas 23. un 24. decembrī līdz 6 grādiem virs normas 27. un 31. decembrī.

Dekādes pirmās dienas bija ar salu visā Latvijā, naktīs temperatūrai noslīdot līdz pat -15...-19 grādiem. Nokrišņu šajās dienās bija maz, vējš bija samērā rāms un sniega segas, kas klāja visu Latviju, biezums bija gandrīz nemainīgs – no 4 cm Kolkā līdz 27 cm Alūksnē.

Laika apstākļi strauji mainījās 24. decembra pēcpusdienā, kad, sākot no Valsts dienvidrietumiem, strauji kļuva siltāks. 24 stundu laikā atkusnis jau bija iestājies visā Latvijā. Snigšanu, kas visā teritorijā vēl bija 24. decembrī, nomainīja lietus. Siltais gaiss – maksimālās gaisa temperatūras sasniedza +2...+5 grādus -  un lietus strauji kausēja sniega segu. Kurzemē atsevišķas vietas brīvas no sniega segas bija jau 26. decembrī, bet no 28. decembra sniegs nokusa arī vietām Latvijas vidienē un austrumu daļā.

Dekādes otrajā pusē gaisa temperatūra bija 2-6 grādus virs normas. Dažāda veida nokrišņi  bija katru dienu, tādējādi palielinot dekādes kopējo nokrišņu daudzumu līdz pat 30% virs normas. Temperatūrai diennakts gaitā svārstoties ap nulli, daudzviet uz ceļiem un priekšmetiem gaisā veidojās apledojums.

Stiprākie vēji – piekrastes rajonos brāzmās līdz pat 20-23 m/s – bija perioda vidusdaļā. Īsta puteņu diena bija 24. decembris – tajā gan piezemes slānī, gan gaisā sniegs virpuļoja visā Latvijā.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas