Piedāvā veikt vairogdziedzera analīzes par puscenu

No 23. līdz 29.maijam pirmo reizi Latvijā notiks Starptautiskā Vairogdziedzera nedēļa, ko organizē Latvijas Endokrinologu asociācija, aicinot Latvijas iedzīvotājus pārbaudīt sava vairogdziedzera veselību. Starptautiskās Vairogdziedzera nedēļas ietvaros būs iespēja veikt tiroīdstimulējošā hormona (TSH) analīzi ar vairāk nekā 50 procentu atlaidi.

Bez ģimenes ārsta nosūtījuma laikā no 23. līdz 29. maijam Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti doties uz sev tuvāko E.Gulbja laboratoriju Rīgā, Cēsīs, Gulbenē, Daugavpilī, Liepājā vai Ventspilī. Analīzi iespējams veikt bez ģimenes ārsta nosūtījuma, maksājot 1,70 Ls. Pilna analīzes cena - 3,90 Ls. Analīžu skaits ir ierobežots - 400, taču akcijas organizatori pieļauj, ka arī tas netiks izmantots. "Noskaidrojām, cik šādu analīžu parasti tiek veikts Gulbja laboratorijās un šo skaitli dubultojām. Latvijā salīdzinoši ļoti maz cilvēku seko līdzi vairogdziedzera veselībai. Šī ir lieliska iespēja veikt analīzes par labāku cenu, turklāt bez ģimenes ārsta nosūtījuma," uzsver projekta koordinatore Laura Zvirbule.

Tieši TSH noteikšana asinīs ir visjutīgākā metode vairogdziedzera funkcijas traucējumu diagnostikā. Ja noteiktais TSH ir paaugstināts vai pazemināts, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu. Speciālists izskaidros iespējamos riskus un nepieciešamo tālāko rīcību, lai novērstu nopietnas veselības problēmas, kas var rasties vairogdziedzera disfunkcijas gadījumā.

Visā pasaulē vairāk nekā 300 miljoniem cilvēku ir konstatētas veselības problēmas, kas saistītas ar vairogdziedzeri – mazu, taurenim līdzīgu orgānu kakla rajonā. Vairogdziedzera izstrādāto hormonu darbību var salīdzināt ar vielmaiņas "motoru": hormoni regulē, cik ātra būs katras organisma šūnas vielmaiņa un funkcija, kā arī organisma audu augšana.

Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēdētāja doc. Ilze Konrāde: "Veselam pieaugušajam vairogdziedzeris sver tikai 18-25 gramus, tajā pašā laikā vairogdziedzera asinsrite ir 5 reizes intensīvāka nekā nierēs vai gandrīz 100 reizes intensīvāka nekā kāju vai roku muskuļos. Šie fakti liecina par vairogdziedzerī sintezēto hormonu būtisko nozīmi organisma vielmaiņas regulācijā un daudzu bioloģisko funkciju regulācijā. Vairogdziedzera hormoni piedalās vielmaiņā, regulējot sirdsdarbību, asinsspiedienu, enerģijas ieguves procesu ātrumu šūnās, kā arī menstruālo ciklu, nervu audu attīstību un pat intelektuālo funkciju. Vairogdziedzera hormonu veidošanās nav iespējama bez joda, tādēļ ik dienas ar jūras produktiem vajadzētu uzņemt ap 150μg joda. Tieši joda deficīts bērnībā bieži vien ir iemesls vairogdziedzera slimībām turpmākajā dzīvē. Biežāk ar vairogdziedzera slimībām slimo sievietes, tādēļ daudzu Eiropas valstu ārsti iesaka pārbaudīt vairogdziedzeri pirms grūtniecības vai iespējami agrīni grūtniecības laikā, kā arī periodiski, sasniedzot 40 gadu vecumu. Vairogdziedzera slimības iespējams efektīvi ārstēt, tādējādi novēršot vairogdziedzera hormonu deficīta vai pastiprinātas veidošanās sekas organismā."

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas