Piebalgs: tautas vēlēta prezidenta institūcija nodrošinātu caurspīdīgu kandidātu izvirzīšanu

Latvijā būtu nepieciešams ieviest tautas vēlēta prezidenta institūciju, uzskata eirokomisārs Andris Piebalgs. Kā būtisku argumentu šādai nepieciešamībai viņš min kandidātu izvirzīšanas procesa caurspīdīgumu, jo tad pašam kandidātam sevi būtu jāpiesaka.

"Es uzskatu, ka Latvija tam ir gatava. Es saprotu, kad Satversme tika radīta, tad negribējās radīt pretrunu starp prezidenta institūciju un parlamentu. Šobrīd Latvijas valsts demokrātija ir tajā stadijā, ka es neredzu nekādu risku un jāskatās uz Satversmi un to, kāda evolūcija ir sabiedrībā. Es, piemēram, ļoti gribētu balsot par prezidentu, viņš mani reprezentē pasaulē. Tā jūtas, es domāju, liela daļa Latvijas iedzīvotāju," LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja Piebalgs.

Eirokomisārs arī norāda, ka pašlaik ļoti necaurspīdīga ir prezidenta kandidātu izvirzīšanas procedūra. Tautas vēlēts prezidents to izslēgtu pašā pamatā, jo kandidātam pašam būtu sevi jāpiesaka. "Šobrīd jūs man jautājat, vai es kandidēšu. Tas iznāk tāpēc, ka visa šī prezidenta ievēlēšana ir ļoti necaurspīdīga, tas rada aizdomas.. Ja ir tautas vēlēts prezidents, tad man ir jāiet pašam, jāiet ārā un jāsaka: "Es gribu būt prezidenta kandidāts". Man jāmēģina pārliecināt vēlētāji un tad tas process ir stipri, stipri mazāk aizdomīgs."

Piebalgs arī uzskata, ka prezidenta pilnvaras paplašināt nevajag.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas