Pašvaldības: pirms izmaiņām NĪN pārvaldīšanā jāatrisina kadastrālo vērtību jautājums

Pirms izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pārvaldīšanā ir jāatrisina kadastrālo vērtību jautājums, aģentūrai BNS norādīja Liepājas, Ventspils, Valmieras un Jēkabpils pašvaldību pārstāvji, vērtējot plānotās izmaiņas NĪN sistēmas pilnveidošanai.

Liepājas pilsētas domes Finanšu pārvaldes vadītājs Ronalds Fricbergs aģentūrai BNS norādīja, ka pirmais solis, kas būtu jāveic, lai varētu ieviest izmaiņas NĪN, ir kadastrālās vērtības pieskaņošana situācijai nekustamā īpašuma tirgū. "Nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības pieaugums ir aktuāla problēma, taču Liepājā varbūt ne tik akūta kā Rīgā un Pierīgas pašvaldībās," viņš sacīja un minēja, ka arī Liepājā tomēr ir gadījumi, ka kadastrālā vērtība nav noteikta adekvāti īpašuma atrašanās vietai un izmantošanai.

"Mums ir ielas, kurās, piemēram, saistībā ar transporta kustību, dzīvošanas apstākļi ir mazāk labvēlīgi, taču kadastrālā vērtība īpašumiem šeit ir daudz augstāka nekā kaimiņos esošajā ielās, kurās transports tikpat kā nebrauc," minēja Fricbergs.

Pēc Fricberga sacītā, Valsts zemes dienesta (VZD) lietotā metodika, nosakot īpašuma kadastrālo vērtību, ir neskaidra – tiek izmantoti dati un kritēriji, kas neatspoguļo īpašuma patieso tirgus vērtību, un, nosakot tirgus situācijai neatbilstošu īpašuma kadastrālo vērtību, pašvaldība ir spiesta aprēķināt neadekvātu nodokli.

Liepājas domes pārstāvis arī atzina, ka, viņaprāt, kadastrālo vērtību noteikšanā VZD ir jābūt elastīgākam un jāiet līdzi laikam. "Pašlaik ir spēkā tās kadastrālās vērtības, kas noteiktas jau treknajos gados, taču tirgus situācija ir pavisam cita," viņš teica un piebilda, ka īpašniekiem tādējādi ir jāmaksā krietni augstāks nodoklis, taču, ja rodas vēlme ar augsto nodokli aplikto īpašumu pārdot, tas ir sarežģīti, jo cenas ir zemas un pircēju interese ir vāja.

Vērtējot Finanšu ministrijas (FM) darba grupā par NĪN pilnveidošanu izskanējušo ideju, ka pašvaldībām jādod NĪN piemērošanas likmju koridors, Fricbergs pastāstīja, ka Liepājas dome šādu ieceri neatbalsta. "Tas it kā dotu lielāku brīvību pašvaldībām piemērot nodokļa apmēru, taču uzreiz rodas jautājums, kā tad iespējams noteikt, kurā gadījumā būtu jāmaksā vairāk un kurā ne. Tad pašvaldībai būtu jāveic īpašumu izvērtēšana, kaut kas līdzīgs ekonomiskai analīzei, taču mums tādu resursu nav," viņš paskaidroja.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas