Pasaules Artrīta diena 2011 - "Kusties, lai labi justos!"

12. oktobrī atzīmē Pasaules artrīta dienu ar mērķi palielināt sabiedrības informētību par slimībām, kas ietekmē miljoniem cilvēku visā pasaulē. Tāpēc sestdien, 8. oktobrī, pulksten 11 P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas aktu zālē tiek organizēts seminārs pacientiem. Šogad īpaša uzmanība tiek pievērsta fizisko aktivitāšu nozīmei un izvēlēta kopīgā tēma "Kusties, lai labāk justos".

Seminārā piedalīsies klīniskā psiholoģe Aiva Sauka ar tēmu "Ķermeņa, psihes un sociālo faktoru mijiedarbība. Psihosomatiskās pieejas skatījums uz slimības izcelsmi, norisi un ārstēšanu"; fizioterapeite Marita Spuntele – Kondrjakova ar noderīgiem padomiem fiziskajās aktivitātēs. Pasaules artrīta dienai ik gadus ir cita devīze. Pērn tā bija - "Strādāsim kopā!".

Cilvēkiem ar reimatiskām un muskuļu un skeleta slimībām ir īpaši svarīgi būt fiziski aktīviem, uzsver Latvijas kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība. Pat darot nedaudz, var palīdzēt locītavām saglabāt kustīgumu un muskuļiem spēku. Svarīgi, lai pacients atrod sev fizisko aktivitāti, kas sagādātu prieku, nevis būtu uzspiesta lieta. Būtu vēlams arī fizioterapeita padoms, lai vajadzības gadījumā izvēlētās
aktivitātes individuāli piemērotu katra pacienta veselības stāvoklim. Tas svarīgi, jo pie muskuļu un skeleta slimībām vienlaicīgi aktuāla ir gan kustība, gan arī locītavu saudzēšana, t.i., saudzīgā kustība. Speciālisti par locītavu slimniekiem piemērotākajām fiziskām aktivitātēm uzskata nodarbības baseinā (peldēšana vai ūdens aerobika), riteņbraukšanu (ārā, uz trenažiera mājās vai sporta zālē), staigāšanu vai nūjošanu.

Reimatologiem ir izstrādāti kritēriji, kas ļauj reimatoīdo artrītu diagnosticēt ar lielu ticamību. Ir klīniskie kritēriji: rīta stīvums, kas ilgāks par stundu; procesā ir iesaistītas vairāk nekā 3 locītavas; ir noteikti iesaistītas sīkās plaukstu locītavas un šis iekaisuma process ir simetrisks – ja izmaiņas ir vienai rokai, tad līdzīgas ir arī otrai; turklāt process turpinās vairāk par sešām nedēļām.

EULAR (European League Against Rheumatism- Eiropas Pretreimatisma Līga) 2007. gada vadlīnijās teikts, ka pie reimatologa būtu jānāk tad, ja ir pietūkums un stīvums vienā un vairāk locītavās, un ja tam nav kāds cits izskaidrojums- trauma, izteikta pārslodze, un pat ja ir iepriekš minētie faktori-ja šīs sūdzības ilgst 6 nedēļas, tad sarunai ar reimatologu ir pienācis īstais brīdis.

Meklējiet speciālista palīdzību, ja jums ir:
• nepārtrauktas sāpes locītavās ilgāk par 2 nedēļām;
• pietūkušas locītavas;
• kustību ierobežojumi locītavās;
• rīta stīvums ilgāk par pusstundu;
• nepamatots nogurums, kas nepāriet pēc atpūtas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas