Parlaments noraida ieceri par mēru ievēlēšanu tiešās vēlēšanās

Saeima šodien nenodeva izskatīšanai komisijās virkni politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) sagatavoto likumprojektu, kas paredzēja, ka republikas pilsētas un novada mērus ievēl vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās uz četriem gadiem.

Likumprojekti paredz no 2017.gada mainīt pašvaldību vadītāju ievēlēšanas kārtību, ieviešot tiešas mēru vēlēšanas, kurās par kandidātiem balsotu iedzīvotāji un par mēru tiktu ievēlēts kandidāts, kurš saņemtu vēlētāju absolūtā vairākuma - vairāk nekā 50% - atbalstu.

Likumprojektu iesniedzēji uzsver, ka projektu galvenie mērķi ir "palielināt pašvaldību darba efektivitāti, atjaunot iedzīvotāju uzticību politiķiem un ticību saviem spēkiem, kā arī panākt, lai vietējās varas darbs būtu vairāk orientēts uz iedzīvotāju prasībām un vajadzībām".

Likumprojekti paredz arī tiesību un pienākumu pārdali starp domi, domes priekšsēdētāju un mēru, stingrāk nodalot lēmējvaru no izpildvaras. Ieviešot jauno sistēmu, mērs būs atbildīgs par pašvaldības sociālās un ekonomiskās attīstības jautājumiem, pārvaldīs pilsētas saimniecību, kā arī pildīs citas funkcijas saskaņā ar savām pilnvarām, savukārt dome nodrošinās kontroli pār mēra darbu.

Likumprojektos ir iestrādātas normas, kas paredz, ka iedzīvotāji paši bez partiju starpniecības varēs pieteikt savu mēra amata kandidātu, savukārt gadījumā, ja dome vai mērs strādās negodprātīgi un bezatbildīgi, vēlētājiem caur referenduma procedūru būs iespējas mēru vai domi atsaukt pirms termiņa.

Kā šādas sistēmas priekšrocības likumprojekta iesniedzēji uzsver to, ka politiķi pietuvināsies vēlētājiem un palielināsies kopējā atbildības un pienākuma apziņa pret pašvaldības iedzīvotājiem - atšķirībā no pašreizējās kārtības, kad domes vadītājs ir atkarīgs un pateicīgs par ievēlēšanu amatā domes deputātiem.

Tāpat SC uzskata, ka šādi pieaugs uzticība pret politiķiem kopumā, jo mēru vēlēs iedzīvotāji, kas izslēgs iespēju, ka cilvēks pie amata tiek intrigu un aizkulišu politiskā tirgus rezultātā.

Vienlaikus politiķi nevarēšot "atslābt uzreiz pēc vēlēšanām un izvairīties no atbildības", jo iedzīvotājiem tiks dota iespēja pašiem izvēlēties pašvaldības attīstības virzienus, neuzticot to partiju koalīcijām, kuras bieži nevar vienoties savā starpā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas