Parlaments ārkārtas sēdē lems par iedzīvotāju tiesībām atlaist pašvaldības domi 10

Saeima piektdien ārkārtas sēdē lems par deputātu ierosinājumu iedzīvotājiem dot tiesības atlaist pašvaldības domi, liecina pirmdien Saeimas prezidijā apstiprinātā sēdes darba kārtība.

Grozījumus likumā "Par pašvaldībām", par kuru nodošanu skatīšanai komisijās piektdien lems parlaments, iesnieguši "Vienotības" pārstāvji – Lolita Čigāne, Rasma Kārkliņa, Ingmārs Čaklais, Aleksejs Loskutovs, Andris Buiķis un Atis Lejiņš.

Pašlaik likums paredz, ka jautājumu par pašvaldības domes atlaišanu izskata Saeima. Pēc deputātu domām, tas ir ļoti laikietilpīgs process un sava garuma dēļ var radīt būtisku kaitējumu pašvaldības iedzīvotāju interesēm.

Tādēļ deputāti rosina ieviest ātrāku mehānismu, kā atlaist ievēlēto domi. Proti, paredzēts, ka priekšlikumu atlaist domi var iesniegt vismaz viena desmitā daļa pašvaldības balsstiesīgo iedzīvotāju un par to savākti ne mazāk kā ceturtās daļas pašvaldības balsstiesīgo iedzīvotāju paraksti. Tiesības ierosināt pašvaldības iedzīvotāju nobalsošanu par domes atsaukšanu nevar izmantot gadu pēc domes sanākšanas un gadu pirms domes pilnvaru beigām.

Likumprojekts noteic, ka pašvaldības iedzīvotāju nobalsošana rīkojama sestdienā. Referendums uzskatāms par notikušu, ja tajā piedalījusies vairāk nekā puse no pēdējās attiecīgās domes vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita. Savukārt dome uzskatāma par atlaistu, ja par to ir izteicies vairākums no pašvaldības iedzīvotāju nobalsošanā piedalījušos vēlētāju skaita.

Līdz ar domes atlaišanu Saeima pēc valdības ieteikuma ieceļ attiecīgajā administratīvajā teritorijā pagaidu administrāciju un nosaka, kādā termiņā jānotiek jaunām domes vēlēšanām.

Likumprojekts paredz, ka jaunas domes vēlēšanas organizējamas ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no pašvaldības iedzīvotāju nobalsošanas rezultātu paziņošanas brīža. Ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā 15 mēneši, jaunas domes vēlēšanas nenotiek.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Likums

Visi ir vienlīdzīgi, bet daži ir vienlīdzīgāki par visiem. Likums ''Par pašvaldībām'' aizliedz deputāta statusu apvienot ar izpilddirektora un pagasta pārvaldes vadītāja amatu. Taču reālajā dzīvē izrādās, ka aptuveni puse novada domes deputātus ar pašvaldību saista tiešas vai pastarpinātas darba attiecības. Piemēram, Priekules novadā no 15 novada domes deputātiem, 8 ar pašvaldību saistīts amats. Aizputes novadā no 15 - 10. Grobiņas novadā no 15 - 12. Vaiņodes novadā no 13 novada domes deputātiem, 7 ar pašvaldību saistīts amats. Priekules novada domes deputāts ir arī novada domes attīstības plānošanas nodaļas vadītājs. Pašvaldības pārziņā esošas skolas direktors arī kā deputāts var lobēt savas vadītās iestādes intereses, vai kā deputāts balso par sava amata algu. Šajos gadījumos lēmēmvara un izpildvara taču pārklājas un vai novada domes deputāts var būt objektīvs un patstāvīgs savos lēmumos.

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 08:01

Aizputniekam.

Tieši tā. LAi sež domē, nevis skolā un tad skariada. Saņem lielu naudu.

pirms 9 gadiem, 2011.06.28 21:31

Aizputnieks

Šis likuma grozījums neko būtisku nemainīs,Ir vajadzīgs tāds likuma punkts, kurš ievēlētajam deputātam, aizliedz ieņemt pašvaldībā vadošus amatus, kā piemēram: skolas direktors vai novada galvenais grāmatvedis.

pirms 9 gadiem, 2011.06.28 18:02

nav vērts, sabiedrība slima ar visām augšas galvām,dažas bezdelīgas neko neizmainīs.Ja Zatleram kkas izdosies,tad var cerēt VISI ,kuri klusībā cerējušies,ja nē....PIELĀGOJIES un dzīvo.

pirms 9 gadiem, 2011.06.28 14:31

hmm

Grobiņā arī vajadzētu, tas , ko viņi dara ar izglītību un pārējo ir šausmīgi.

pirms 9 gadiem, 2011.06.28 13:47

piekrītu vaiņodniekam

Vaiņodē sen jau plosās zvaigžņu slimības infekcija, kas tendēta uz vienkāršu cilvēciņu iebradāšanu dubļos.

pirms 9 gadiem, 2011.06.28 13:31

nu

Pilnīgi piekrītu, bet šitos pašlabuma meklētājus jau vairs šijā sasaukumā neskars, diemžēl

pirms 9 gadiem, 2011.06.28 09:31

cerība

Rucavas novadam tā būtu izeja no beizejas.

pirms 9 gadiem, 2011.06.27 22:35

Latvijas ziņas