Pareizticīgie un vecticībnieki svin Ziemassvētkus

Šodien pareizticīgie un vecticībnieki Latvijā svin Ziemassvētkus - Kristus piedzimšanas svētkus.

Dievišķo liturģiju Rīgas Kristus piedzimšanas katedrālē svētdien, 5.janvārī, kalpoja Latvijas Pareizticīgās baznīcas Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs.

Pareizticīgos un vecticībniekus Kristus piedzimšanas svētkos sveic arī valsts augstākās amatpersonas. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) vēl, lai tuvie cilvēki ikvienam sniedz miera sajūtu un atbalstu. Apsveikumā pareizticīgo Ziemassvētkos Dombrovskis norāda, ka Ziemassvētki ir nozīmīgākie kristīgās pasaules svētki, kuros smeļas cerību, iedvesmu un spēku. Viņš novēl, lai ikviena sirdī deg mīlestība, līdzjūtība un labestība.

Rietumu kristīgajā baznīcā Ziemassvētki tiek svinēti 25.decembrī un 26.decembrī. Pareizticīgo baznīca seko Jūlija Cēzara kalendāram, tāpēc pirmie Ziemassvētki tiek svinēti 7.janvārī. Latvijā ir aptuveni 400 000 tādu konfesiju pārstāvju, kuri Ziemassvētkus svin šodien.

Gaišajā nedēļā, kas seko Kristus piedzimšanas svētkiem, daudzās draudzēs notiks svētku pasākumi un koncerti. Svētdienas skolu audzēkņi apciemos pansionātus, bērnunamus un slimnīcas, dāvājot to iemītniekiem svētku sajūtu ar koncertiem un pašu sagatavotām dāvanām. Svētku pasākumi notiks ne tikai Rīgā, bet arī daudzās citās Latvijas pilsētās, piemēram, Daugavpilī, Liepājā, Jelgavā, Rēzeknē un citviet.

Kā ziņots, līdz šim nesekmīgi bija beigušies mēģinājumi rosināt likumdošanas izmaiņas, lai par svinamu dienu Latvijā atzītu arī pareizticīgo Ziemassvētkus. Taču 2012.gada 20.decembrī Saeima nodeva izskatīšanai komisijām Reformu partijas (RP) izstrādātos grozījumus vairākos likumos, kas paredz iespēju ikvienam darbiniekam, vienojoties ar darba devēju, reizi gadā izvēlēties un svinēt nozīmīgu vienu reliģisko svētku dienu.

Koalīcijas partneri neatbalstīja RP ierosinājumu, proti, lielākā daļa "Vienotības", nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, kā arī neatkarīgo deputātu balsoja pret likumprojektu nodošanu komisijām, savukārt opozīcijas pārstāvji - Zaļo un zemnieku savienība un politiskā apvienība "Saskaņas centrs" - atbalstīja likumprojektu nodošanu komisijām.

Arī pērnā gada beigās Saeima nenodeva izskatīšanai komisijās grozījumus likumā par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, kas paredzēja dienu, kad pareizticīgie un vecticībnieki svin Ziemassvētkus, Latvijā noteikt par brīvdienu. Šos grozījumus Saeimā iesniedza politiskā apvienība "Saskaņas centrs" (SC), norādot, ka kopumā Latvijā ir aptuveni 400 000 pareizticīgo un vecticībnieku, un, atzīstot par svētku dienu arī 7.janvāri, tiktu veicināta sabiedrības integrācija.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas