Parakstu vākšanu par valsts valodas statusu krievu valodai sāks 1. novembrī

Parakstu vākšanu par valsts valodas statusu krievu valodai sāks 1.novembrī, un tā ilgs 30 dienu, aģentūra BNS ceturtdien uzzināja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēdē.

Sagatavošanās izmaksas parakstu vākšanai, proti, parakstu vākšanas lapu un spiedogu sagatavošanas izmaksas, būs zem 3000 latu, tādēļ iepirkums nebūs jāizsludina.

Savukārt kopējās parakstu vākšanas rīkošanas izmaksas paredzamas apmēram 500 tūkstoši latu.

CVK vadītājs Arnis Cimdars pastāstīja, ka parakstu vākšanas iecirkņu atrašanās vietas noteiks pašvaldības, savukārt ar Ārlietu ministrijas starpniecību tiks izraudzītas adreses, kur šajā parakstu vākšanā piedalīties ārzemēs.

Parakstu vākšanas iecirkņi laikā no 1. līdz 30.novembrim būs atvērti četras stundas ik dienu, tostarp brīvdienās, piebilda Cimdars.

Vēlētāju CVK iesniegtais likumprojekts paredz grozīt Satversmes 4., 18., 21., 101. un 104.pantu, iekļaujot tajā nosacījumu par krievu valodu kā otro valsts valodu.

Parakstītāju pārbaudes rezultāti liecina, ka pirmajā parakstu vākšanas kārtā tos atbalstījuši 12 533 balsstiesīgie Latvijas pilsoņi.

Satversmes grozījumu projekts tiks iesniegts izskatīšanai parlamentā, ja parakstu vākšanā to atbalstīs ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita, kas ir 154 379 vēlētāji. Ja Saeima tos noraidīs vai grozīs, likumprojektu nodos tautas nobalsošanai.

Lai Satversmes grozījumi stātos spēkā, referendumā par tiem ir jānobalso vismaz pusei no visiem Latvijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem – 771 350 pilsoņu.

Jau vēstīts, ka biedrības "Dzimtā valoda" līderi ir Vladimirs Lindermans, Jevgēņijs Osipovs un Aleksandrs Gapoņenko. Biedrība tuvākajā laikā iecerējusi sarīkot manifestāciju, protestējot par lēmumu atstāt apvienību "Saskaņas centrs" (SC) ārpus valdošās koalīcijas pēc 11.Saeimas vēlēšanām.

Līderi norāda, ka SC taktika nav attaisnojusies, tāpēc esot jāmaina cīņas taktika. Kā pirmie biedrības pasākumi minēti parakstu vākšana Satversmes grozījumiem, kā arī gatavošanās masu pasākuma sarīkošanai.

Vienlaikus SC līderis Nils Ušakovs paudis viedokli, ka nepieļaus demonstrācijas starp latviešiem un krieviem un neatbalstīs organizācijas, kas mēģinātu šādas demonstrācijas rīkot.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas