Pagājušajā nedēļā ar gripas simptomiem pie ārsta vērsušies 10 tūkstoši iedzīvotāju

Gripas epidēmijai turpinot pieņemties spēkā, pagājušajā nedēļā ar gripas pazīmēm pie ārsta vērsušies apmēram 10 tūkstoši iedzīvotāju, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) apkopotā informācija.

LIC epidemiologi prognozē, ka šonedēļ saslimstības līmenis ar gripu varētu saglabāties iepriekšējā līmenī un turpmāk pakāpeniski samazināties.

Mazāka gripas izplatība vērojama Kurzemes reģionā, kur Liepājā slimojošo skaits salīdzinoši ar iepriekšējo nedēļu samazinājies par 50%, un Ventspilī saslimstības līmenis nav pārsniedzis epidēmisko slieksni - nedēļas laikā pie ārsta ar gripas simptomiem vērsušies vien 15 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Tomēr kopumā Latvijas teritorijā pagājušajā nedēļā saslimstība ar gripu turpināja pieaugt, saslimstības līmenim sasniedzot 464 saslimušos uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Līdz šai otrdienai gripa laboratoriski apstiprināta 1183 slimniekiem, bet 15 pacienti ar laboratoriski apstiprinātu gripas diagnozi miruši.

Iepriekšējā nedēļā par 47% pieaudzis B tipa gripas vīrusa īpatsvars, bet joprojām dominējošais ir A tipa gripas vīruss.

Pašlaik visvairāk ar gripu slimo bērni vecumā līdz 14 gadiem, bet augsta saslimstība vērojama arī cilvēkiem vecumā no 15 līdz 64 gadiem.

Plaša gripas izplatība novērota 23 Eiropas valstīs, visvairāk slimo Gruzijā un Luksemburgā. Arī vairumā Eiropas reģiona valstu, līdzīgi kā Latvijā, dominē A tipa gripas vīruss.

LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs aģentūrai BNS iepriekš paskaidroja, ka pēc maksimālā pacēluma sasniegšanas gripas epidēmijas vilnis turpinās samazināties 4-5 nedēļas, pēc tam varētu tikt reģistrēti vien sporādiski saslimšanas gadījumi bez epidēmiskas nozīmes.

Viņš uzsvēra, ka pēdējos 15 gados gripas epidēmija Latviju piemeklējusi katru ziemu. Tikai vienā gadā vidējais saslimstības rādītājs bijis zem 100 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, bet divus gadus tas pat pārsniedzis 900, tādēļ var prognozēt, ka šogad epidēmijas intensitāte būs vidēja. Nav arī iespējams pateikt, vai mirušo skaits uz citu gadu fona ir liels, jo LIC tikai pagājušajā gadā sāka slimnīcām pieprasīt datus par mirušajiem, kam diagnosticēta gripa. Tas saistāms ar jaunām prasībām visā pasaulē, tostarp Eiropas Savienībā, lai varētu novērot jaunu pandēmisku gripas paveidu uzvedību un iespējamās mutācijas, smagu saslimšanu un nāves gadījumu pieaugumu, paskaidroja LIC eksperts. Pagaidām nekur izteikts smagu gripas slimnieku skaita pieaugums nav novērots.

LIC atgādina - ja ir parādījušās slimības pazīmes, tādas kā kaulu laušana, sauss klepus, paaugstināta temperatūra, galvas sāpes, nekavējoties ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Īpaša riska grupa šajā gripas epidēmijā ir grūtnieces, kurām 18 Eiropas reģiona valstīs stingri tiek rekomendēta vakcinācija pret gripu. Lai nesaslimtu, jāizvairās no lielu pasākumu, lielveikalu apmeklēšanas, bieži jāmazgā rokas un jāvēdina telpas. Būtiska loma augšējo elpceļu un gripas vīrusu aktīvas cirkulācijas laikā ir organisma aizsargspēju stiprināšanai, uzturā vairāk jālieto dārzeņi un augļi, vitamīni, vairāk jāuzturas svaigā gaisā, jāizvairās no stresa situācijām un kārtīgi jāizguļas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas