Pagaidām nav zināms, kā notiks Čalovska konvojēšana izdošanai ASV

Pagaidām nav zināms, kā notiks kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska konvojēšana izdošanai ASV. Prokuratūra gan norāda, ka parasti šādos gadījumos ASV likumsargi paši brauc pēc izdodamās personas.

Ar personu konvojēšanu izdošanai nodarbojas Iekšlietu ministrijas paspārnē esošā Valsts policija. Tās preses pārstāve Sintija Virse aģentūrai LETA pastāstīja, ka izdodamo personu konvojēšanas taktiku policija neatklāj, līdz ar to nav zināms, kā konvojēšana notiks Čalovska gadījumā. Virse norādīja, ka par Čalovska konvojēšanas taktiku tiks lemts pēc dokumentu saņemšanas, turklāt policija parasti par personu izdošanu publiski informē tikai pēc tās konvojēšanas.

Tieslietu ministrijas preses sekretāre Ksenija Vītola aģentūrai LETA pastāstīja, ka pēc valdības rīkojuma saņemšanas Tieslietu ministrija vērsīsies pie Valsts policijas, kas nodarbosies ar izdošanas procedūru. Par pieņemto lēmumu Tieslietu ministrija informē arī Ģenerālprokuratūru.

Prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe aģentūrai LETA pastāstīja, ka saskaņā ar līdzšinējo praksi izdodamai personai ASV likumsargi paši brauc pakaļ uz Latviju.

Jau ziņots, ka Latvijas valdība šodien nolēma izdot ASV kibernoziegumos apsūdzēto Latvijas pilsoni Denisu Čalovski. Čalovska izdošana Latvijas politikas dienaskārtībā ir jau ilgāku laiku, tomēr lēmums vēl nav ticis pieņemts, jo izdošanas normatīvā bāze ir tikusi apstrīdēta Satversmes tiesā, turklāt valdošās koalīcijas starpā šajā jautājumā nevalda vienprātība - pret izdošanu iestājas Reformu partijas (RP) politiķi.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa "Gozi Virus" radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Čalovska advokāts Saulvedis Vārpiņš paziņoja, ka nekavējoties vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), lai lūgtu izdot pagaidu noregulējumu, proti, apturētu jaunieša izdošanu ASV. Vārpiņš šodien pēc valdības sēdes žurnālistiem norādīja, ka šādu lēmumu ECT jāpieņem 24 stundu laikā. "Es ceru, ka lidostā jau nestāv lidmašīna ar iesildītiem motoriem un negaida Čalovski," sacīja Vārpiņš, vienlaicīgi atzīstot, ka pieļauj šādu situāciju. ECT plānots vērsties jau tuvāko stundu laikā.

Viņš arī pauda neizpratni, kāpēc viņam nav atļauts piedalīties šī jautājuma izskatīšanā un ir uzklausīta tikai viena puse. Savukārt Čalovska pārstāvjiem nav bijusi iespēja aizstāvēties. "Šajā valstī par neko vairs nav jābrīnās," viņš noteica.

Izdošana ir pats galējais risinājums, ja paši vairs netiek galā, norādīja Vārpiņš. Tāpēc viņš joprojām uzskata, ka Čalovskis būtu jātiesā Latvijā, nevis ASV.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas