Paaugstinātās ultravioletās radiācijas dēļ sauļojoties jāievēro īpaša piesardzība

Otrdien ultravioletās radiācijas indekss Latvijā sasniegs septiņas balles, liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes dati.

Ozona slāņa biezums virs Latvijas samazinājies līdz 300-315 Dobsona vienībām, tādēļ zemi sasniedz intensīvāks starojums nekā ierasts. Cilvēki ar jutīgu ādu, sauļojoties pirmo reizi sezonā un neievērojot piesardzību, saules apdegumus dienas vidū var iegūt 15 minūšu laikā.

Tuvākajās dienās saglabāsies augsta ultravioletā starojuma intensitāte, dienas vidū tā atbildīs sestajam vai septītajam līmenim. Ultravioletā starojuma indekss Latvijā var būt robežās no nulles līdz astoņām ballēm, vislielākais starojums zemi sasniedz laikā, kad saule atrodas visaugstāk, - dienas vidū vasaras sākumā. Ozona daudzumu stratosfērā mēra Dobsona vienībās; jo ozona slānis biezāks, jo zemi sasniedz mazāka ultravioletās radiācijas deva.

No plkst.11 līdz plkst.16 nav ieteicams ilgstoši uzturēties tiešos saules staros, it īpaši pludmalē, jo baltas smiltis un ūdens atstaro lielu daļu radiācijas. Arī citas virsmas atstaro saules starus, šī iemesla dēļ ēna reizēm aizsargā tikai par 50 procentiem.

No saules ietekmes īpaši jāsargā mazi bērni. Pirms došanās tiešos saules staros ieteicams uzklāt saules aizsargkrēmu, kā arī vēlams nēsāt galvassegu, saulesbrilles un aizsargājošu gaišas krāsas apģērbu.

Mediķi arī atgādina, ka pēkšņs karstuma vilnis agrā vasarā var radīt stresu cilvēka organismam, tādēļ vēlams ierobežot fiziskās aktivitātes līdz brīdim, kamēr organisms ir pielāgojies karstumam.

Karstā laikā ir jāpalielina šķidruma uzņemšana, bet nav vēlams lietot dzērienus, kas satur alkoholu vai lielu daudzumu cukura. Dodoties ārpus mājas, jāaizsargājas no saules iedarbības un jāvalkā karstam laikam piemērots apģērbs - ieteicamas gaišas, vieglas un ērtas drēbes no dabīga materiāla.

Pārāk lielas aktivitātes karstā dienā vai pārāk ilgstoša atrašanās saulē vai karstās, nevēdinātās telpās var izraisīt nespēku un karstuma dūrienu. Karstuma izraisītiem veselības traucējumiem visvairāk pakļauti bērni un gados veci cilvēki, kā arī slimnieki, it īpaši sirds slimnieki. No karstuma var ciest arī mājdzīvnieki, tie jānodrošina ar pieeju svaigam ūdenim un ēnainai vietai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas