Otrdienas vakarā - vasaras saulgrieži

Otrdienas vakarā plkst.20.16 būs vasaras saulgriežu punkts un sāksies astronomiskā vasara. Savukārt Zemes dienvidu puslodē būs ziemas saulgrieži un sāksies ziema.

21.jūnijs ir gada garākā diena - dienas garums Latvijas teritorijā būs no 17 stundām un 35 minūtēm Latgales dienvidos līdz 18 stundām un septiņām minūtēm Kolkasragā, liecina dati no ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes solārā kalkulatora.

Gada īsākā nakts būs nakts uz trešdienu. Turpmākās naktis kļūs arvien garākas, bet dienas - īsākas. 22.jūnijā dienas garums būs par vienu sekundi mazāks, pēc nedēļas diena būs kļuvusi par trim minūtēm īsāka, bet pēc mēneša saules spīdēšanas ilgums būs jau par aptuveni stundu mazāks.

21.jūnijā Rīgā saule rietēs plkst.22.22 un dienas garums būs aptuveni 17 stundas un 52 minūtes. Agrākais saulriets gaidāms valsts galējos dienvidaustrumos, kur saule rietēs jau plkst.22.00, bet visvēlāk - plkst.22.35 - saule rietēs Latvijas ziemeļrietumos.

Vasaras saulgrieži ir moments, kad saule sasniedz lielāko attālumu uz ziemeļiem no debess ekvatora. Šajā laikā saule debesīs atrodas maksimāli augstu. Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt arī par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē "saule stāv uz vietas", jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina savu virzienu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas