OCTA polisei Latvijā nav obligāti jābūt izdrukātai

Jūnijā aprit desmit gadu, kopš stājušies spēkā grozījumi likumdošanā, kas noteica, ka autovadītājiem vairs nav pienākums līdzi satiksmē ņemt polises papīra izdruku.

Latvija bija viena no pasaulē pirmajām valstīm, kas ieviesa auto apdrošināšanas e-polišu sistēmu – tas nozīmē, ka iegādātā polise ir atrodama elektroniskajā vidē, līdz ar to nepieciešamības gadījumā policija polises esamību var pārbaudīt attālināti. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) stāsta, ka šādu iespēju ļoti atzinīgi novērtē apdrošināšanas jomas pārstāvji.

1997. gadā Latvijā tika ieviesta Obligātās civiltiesiskās transporta apdrošināšanas (OCTA) sistēma, kuras mērķis ir nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību Latvijā un Zaļās kartes sistēmas dalībvalstīs. Sistēmas darbības sekmīgākai nodrošināšanai ir izveidots LTAB, kurā apvienojušās apdrošināšanas sabiedrības, kurām ir tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā.

Kopš OCTA sistēmas izveides līdz pat 2008. gada 1. jūnijam likumdošana noteica, ka transportlīdzekļa vadītājam, piedaloties ceļu satiksmē, jābūt klāt izdrukātai OCTA polisei. OCTA polises ir spēkā visās 27 Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Šveicē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Islandē. E-polišu sistēma paredz, ka visas OCTA polises to izdošanas brīdī ir reģistrētas LTAB datubāzē, kurā gan Ceļu policija, gan citas ieinteresētās puses var pārbaudīt autovadītāja OCTA spēkā esamību. Autovadītājiem gan jāņem vērā, ka vienotais OCTA e-polišu reģistrs šobrīd darbojas tikai Latvijā, tādēļ, dodoties ar auto uz citu valsti, lai nerastos pārpratumi ar ārvalsts varas pārstāvjiem, tomēr līdzi jāņem izdrukāta OCTA polise.

OCTA polise sedz transportlīdzekļa īpašnieka vai tiesīga lietotāja civiltiesisko atbildību par ceļu satiksmes negadījumā nodarītajiem zaudējumiem transporta līdzeklim vai trešās personas mantai. Par braukšanu bez OCTA apdrošināšanas polises transportlīdzekļa vadītājam tiek piemērots naudas sods no 85 līdz 120 eiro un divi soda punkti. Personu, kura atbildīga par transportlīdzekļa ekspluatāciju, piemēram, uzņēmuma vadītāju, var sodīt ar naudassodu 280–430 eiro apmērā par rīkojumu lietot spēkratu, kas nav apdrošināts. Ja ar neapdrošinātu auto tiek izraisīts negadījums, visi zaudējumi, kas radušies regresa un tiesvedības ceļā, tiek piedzīti no neapdrošinātā auto vadītāja vai īpašnieka.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas