Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Notāru dienās iedzīvotāji varēs saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas

Notāru dienās šodien un rīt visā Latvijā zvērināti notāri sniegs bezmaksas juridiskās konsultācijas, aģentūru LETA informēja Latvijas Zvērinātu notāru padome.

Iedzīvotāji aicināti vērsties pie zvērinātiem notāriem, lai saņemtu padomu un atbalstu sev svarīgos juridiskos jautājumos, tostarp par pilnvarām dažādām dzīves situācijām, mantojuma lietām un mantošanas procesu, darījumiem ar nekustamo īpašumu, ģimenes lietām, kopdzīves jautājumiem u.c., vēsta LETA.

Konsultācijas varēs saņemt zvērinātu notāru birojos visā Latvijā no plkst.10 līdz 15. Savu jautājumu varēs uzdot arī tiešsaistē Latvijas Zvērinātu notāru klientu portālā "www.latvijasnotars.lv". Tāpat atbildes uz jautājumiem varēs saņemt tiešsaistes diskusijā sociālajā tīklā "Facebook".

Diskusijā piedalīsies Latvijas Zvērinātu padomes priekšsēdētājs zvērināts notārs Jānis Skrastiņš. Radio klausītāji un televīzijas skatītāji savus jautājumus zvērinātiem notāriem varēs uzdot arī Latvijas Radio.

Notāru dienu iniciatore Latvijas Zvērinātu notāru padome šogad uzmanību veltīs nākotnes pilnvarojumam un tā sniegtajām iespējām. Nākotnes pilnvarojums ir dokuments, ar kura palīdzību iespējams dot norādījumus rīcībai attiecībā uz savām vēlmēm un vajadzībām brīdim, kad cilvēks pats to pēkšņi nespēj. Tādas situācijas var būt, piemēram, pēc insulta vai komas dēļ pēc negadījuma.

"Šādos brīžos nākotnes pilnvarojumā ieceltā uzticības persona, piemēram, tuvinieks vai dzīvesbiedrs var rīkoties ar cietušajam piederošajiem īpašumiem, pieņemt lēmumus, piekļūt bankas kontiem," norāda Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Latvijā iespēja noslēgt šādu nākotnes pilnvarojuma līgumu ir kopš 2013. gada. Tomēr to izmanto ļoti neliela daļa iedzīvotāju. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, Latvijā pēdējā piecgadē katru gadu vairāk nekā 11 000 cilvēku atklāja diagnozi - vēzis. Vidēji ap 15 000 Latvijas iedzīvotāju gūst traumas un ievainojumus. Latvijas apdrošināšanas kompānijās, kas pie dzīvības apdrošināšanas piedāvā kritisko slimību apdrošināšanu, izmaksāto atlīdzību apjoms šajā segmentā pieaudzis pat vairākas reizes attiecībā pret iepriekšējo gadu, bet 2018. gadā izmaksāti kopumā gandrīz 238 000 eiro.

Temats par nākotnes pilnvarojumu aktualizējās arī pagājušā gada Notāru dienās, kurās notāri cita starpā devās mājas vizītēs. Vairākās no tām nebija iespējams veikt nepieciešamās notariālās darbības, jo cilvēks veselības stāvokļa dēļ nu jau vairs nespēja skaidri paust savu gribu.

2018.gadā vairāk nekā trešdaļa Latvijas iedzīvotāju ir vērsušies pie notāriem pēc juridiskās palīdzības. Notāri savos birojos visā Latvijā vidēji pieņēma 2329 cilvēkus dienā. Kopumā pērn ir veiktas 570 000 notariālo darbību. Visbiežāk juridiskā palīdzība un notāra iesaiste iedzīvotājiem nepieciešama, kārtojot mantojuma lietas un sastādot testamentu, sagatavojot dažādus līgumus un vienošanās, kā arī šķirot laulības.

Notāru dienas notiek jau 14. gadu, un šo gadu laikā iespēju saņemt padomu tādos jautājumos kā darījumi ar nekustamo īpašumu, mantojuma lietas, laulību līgumi, dāvinājuma līgumu riski, laulības šķiršanas, uzturlīgumi, pilnvaras, īres un nomas jautājumi un citas izmantojuši gandrīz 40 000 Latvijas iedzīvotāju.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas