Noslēdzies rokfestivāls "Saldus saule 2014"

Sestdien, 2. augustā Saldū latviešu rokmūzikas fanus atkal pulcēja leģendārais rokfestivāls „Saldus saule”. Turpinot pirms gandrīz trim gadu desmitiem aizsāktās tradīcijas, gleznaino Kalnsētas parka estrādi pieskandināja gan latviešu rokmūzikas leģendas, gan arī jaunie mākslinieki. Arī ”Saldus saules” publika bija īpaša — sākot no Ērika Ķiģeļa vienaudžiem, kam jau sirmas galvas, līdz jauniešiem, kas izcilo saldenieku nekad nav redzējuši, bet dzied viņa dziesmas.

Šogad festivālā mākslinieki muzicēja uz vienas — lielās „Cēsu Alus” skatuves. Festivāls aizsākās ar Saldus jaunās dziedātājas Lindas Nāzeres uzstāšanos, pēc kuras uz skatuves kāpa hārdroka izpildītāju apvienība „Rusted Wheel”. Sekoja smagā rokenrola apvienības “Rebel Riot” enerģiskais priekšnesums, savukārt astoņos vakarā publiku savā varā pārņēma Ivo Fomins, izpildot savas populārākās dziesmas, bet pēc tam — Jānis Narkevics seniors kopā ar Tomasu Kleinu, Jāni Narkevicu junioru un citiem mūziķiem izpildīja vairākus savulaik populārus un iemīļotus skaņdarbus un vairākas Tomasa Kleina kompozīcijas.

Ar elegantu priekšnesumu rokmūzikas cienītājus pārsteidza Igo. Speciāli festivālam „Saldus Saule” viņš bija sagatavojis Ērika Ķiģeļa dziesmu programmu, tajā iekļaujot gan Ērika populārākās dziesmas, gan arī dažus lieliskus, bet ne tik dzirdētus skaņdarbus, piemēram “Istaba tumsā” un “Kursas putni“. Igo uzsvēra, ka Ērika Ķiģeļa dziesmās visvērtīgākais ir pamatīgums, melodijas oriģinalitāte un dabiskums. “Ēriks prata atrast īsto dzejnieku vai dzejoli un tekstu burtiski ieglāstīt melodijā. Domāju, ka šī festivāla virsuzdevums ir stiprināt Ērika vārdu un meistarību,” teica Igo.

Pēc viņa ar savām populārākajām dziesmām uzstājās Felikss Ķiģelis. Pieminot, Aivaru Brīzi, kam pagājušā gada “Saldus saule” bija pēdējā, Fēlikss uz skatuves aicināja Jāni Buķeli no muzikālās apvienības “Dūmi”, viņi kopā izpildīja leģendāro dziesmu “Dzelzgriezējs”. Ap pusnakti, aicinot uz skatuves arī pārējos mūziķus, iespaidīgas uguņošanas un festivāla apmeklētāju kopkora pavadījumā, izskanēja par festivāla un Saldus pilsētas himnu kļuvusī Ērika Ķiģeļa dziesmu „Saldus saule”.

Pēc pusnakts Saldus un tuvējās apkaimes gaisu kārtīgi ierībināja „Skyforger”. Grupa „Skyforger” (latviski – Debesu Kalējs) izveidojās 1995. gadā, kad trīs dalībnieki — Pēteris, Edgars un Imants no doom metal grupas „Grindmaster Dead” nolēma nodoties jauniem muzikāliem izaicinājumiem un pievērsās savu senču vēstures un tradīciju izpētei. Grupas līderis un vokālists Pēteris saka: „Pirms tam mēs dziedājām par ārzemju bruņiniekiem, bet tad, lasot grāmatas, es atklāju, ka mūsu pašu zemgaļi ir bijuši ne sliktāki karotāji, un līdz ar to bija skaidrs, ka noteikti jāpievēršas mūsu pašu latviešu vēstures izzināšanai.” Grupas skanējums kopumā raksturojas kā savdabīgs sajaukums starp pagan, folk, heavy un black metal stiliem, grupa iemantojusi popularitāti gan Latvijā, gan arī ārzemēs.

Vēl pēc „Skyforger” apmeklētājus priecēja latviešu pankroka leģendas — grupa „Inokentijs Mārpls” un rokeri „Kiss Of The Dolls”. Festivāls turpinājās līdz rīta gaismai, šogad to apmeklēja vairāk nekā 2 tūkstoši skatītāju, pavisam festivālā uzstājās 10 grupas un mākslinieki. Festivālu atbalstīja Saldus novada dome, garšu festivālam piešķīra Cēsu Alus, savukārt informatīvi festivālu atbalstīja radio SWH Kurzeme.

Festivāls „Saldus saule” radies 1987.gadā ar mērķi godināt saldenieku, izcilo ģitāristu, komponistu un grupas „Līvi” dalībnieku Ēriku Ķiģeli. Kopš vairs nenotiek „Liepājas Dzintars”, „Saldus saule” ir senākais un vienīgais vēl šobrīd notiekošais klasiskais Latvijas rokfestivāls, un tajā gadu gaitā piedalījusies lielākā daļa labāko mūsu valsts grupu un dziedātāju, kā arī ārvalstu slavenības.

2015. gadā Ērikam Ķiģelim būtu 60 gadu, tāpēc jau tagad domājam par to, lai nākošais rokfestivāls “Saldus saule” uzplauktu visā savā krāšņumā.


Uldis Akselrods,
SIA "Festivāls Saldus Saule" valdes loceklis

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas