No rītdienas iedzīvotāji varēs iegādāties 14,23 eiro vērtus Latvijas eiro monētu sākumkomplektus

No rītdienas, 10.decembra, iedzīvotāji visā Latvijā banku filiālēs, 302 pasta nodaļās un Latvijas Bankas kasēs varēs iegādāties 14,23 eiro jeb desmit latus vērtus Latvijas eiro monētu sākumkomplektus.

Sākumkomplektā iekļautas 45 monētas: divas divu eiro monētas, četras viena eiro monētas, septiņas 50 centu monētas, astoņas 20 centu monētas, septiņas 10 centu monētas, piecas piecu centu monētas, sešas divu centu monētas, sešas viena centa monētas. Monētas ir iepakotas plastmasas maisiņā, un kopējais sākumkomplekta svars ir aptuveni 230 grami.

Lai ar jauno naudu varētu iepazīties iespējami lielāks interesentu loks, vienam pircējam vienā reizē tiks pārdots ne vairāk par pieciem sākumkomplektiem.

Sākumkomplekti ļaus iedzīvotājiem vēl pirms eiro dienas 2014.gada 1.janvārī iepazīties ar jaunajām apgrozības monētām, taču šīs monētas izmantot norēķinos varēs tikai no 2014.gada sākuma.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms aicina iedzīvotājus rīkoties bez steigas un panikas un atcerēties, ka eiro monētu komplekti nav vienīgā iespēja mainīt naudu. Latus pret eiro varēs mainīt nākamgad gan bankās, gan pastā, no nākamā gada janvāra eiro izsniegs bankomāti, arī tirdzniecības centros atlikumus par pirkumiem izsniegs eiro. Sākumkomplektu galvenais uzdevums ir ļaut cilvēkiem iepazīties ar monētām klātienē, ne tikai bukletos, internetā vai īpašos šim mērķim paredzētos stendos, skaidroja centrālās bankas pārstāvis.

Blūms aicināja iedzīvotājus nesteigties pēc monētām ne rīt, ne parīt, tāpat viņš mudināja izturēties ar izpratni, ja kaut kur veidojas rindas. Vienā reizē viens iedzīvotājs varēs iegādāties piecus komplektus, taču Blūms uzsvēra, ka monētas kopumā bankās ir nogādātas pietiekamā daudzumā un iedzīvotājiem jāatceras, ka visi, kas vēlēsies, latus pret eiro varēs samainīt nākamgad.

Latvijas Bankas pārstāvis arī neizslēdza iespēju, ka no mazajiem uzņēmumiem kāds varētu izmantot šos iedzīvotājiem paredzētos eiro monētu sākumkomplektus, lai nodrošinātu savam uzņēmumam maiņas naudu pēc pārejas no latiem uz eiro.

Eiro sākumkomplekti tiks tirgoti bez komisijas maksas. Tie iegādājami komercbanku filiālēs, Latvijas Bankas kasēs un filiālēs Daugavpilī un Liepājā, kā arī 302 Latvijas pasta nodaļās, kurās no 2014.gada 2.janvāra būs iespējams samainīt latus pret eiro. Šīs 302 nodaļas atrodas reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi un bankomāti, un tās ir pazīstamas pēc speciālām informatīvām uzlīmēm. Šo pasta nodaļu saraksts ir pieejams Latvijas Pasta tīmekļa vietnē "www.eiropasts.lv".

Latvijas eiro monētu komplekti ir fasēti Vācijā, kur kaltas Latvijas eiro monētas, - Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē.

Lai arī sākumkomplektos iekļautas tikai Latvijas eiro monētas, jāņem vērā, ka pēc 1.janvāra likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā būs visu eirozonas valstu eiro monētas. Līdzīgi arī Latvijas eiro monētas varēs izmantot visā eirozonā. Savukārt eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas.


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas