No 1. janvāra 180 kompensējamiem medikamentiem samazinātas cenas līdz pat 60 procentiem

Kompensējamo zāļu saraksts šogad papildināts ar 79 lētākām līdzvērtīgas efektivitātes zālēm un divām medicīniskajām ierīcēm, tāpēc ir izdevies samazināt arī cenas no diviem līdz 60 procentiem Kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajiem 180 medikamentiem un piecām medicīniskajām ierīcēm, informē Veselības ekonomikas centrs. 

Kopumā Kompensējamo zāļu sarakstā ir 1310 zāles 148 medicīniskās ierīces. Visām līdz šim no valsts budžeta apmaksājamajām diagnozēm līdzšinējais valsts kompensācijas apjoms (100, 75 vai 50 procenti) paliek nemainīgs.

Valsts kompensācijas daļa (100, 75 un 50 procentu apmērā) tiek aprēķināta no lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu cenas. Tāpēc, ja pacientam - pat pilnīgas kompensācijas gadījumā - ir izrakstīts kāds no dārgākajiem līdzvērtīgas efektivitātes medikamentiem,  starpība starp lētāko un dārgāko medikamentu jāpiemaksā pašam pacientam. Pacientam, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, ir tiesības saņemt informāciju par lētāku zāļu iegādi, kur pacienta līdzmaksājums būtu iespējami mazākais.

Arī trūcīgiem pacientiem un pacientiem, kuru ienākumi ir līdz 120 latiem mēnesī, pilnībā no sociālā drošības tīkla līdzekļiem tiek apmaksāts tikai lētākais līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamais medikaments attiecīgajā zāļu grupā.

Jaunais Kompensējamo zāļu saraksts publicēts Veselības ekonomikas centra mājaslapā sadaļā "Zāļu iegādes kompensācijas sistēma" , tajā zāļu cenas sniegtas ar 12 % PVN likmi, ņemot vērā izmaiņas likumā "Par pievienotās vērtības nodokli".

No 1. aprīļa tiks ieviests pacienta līdzmaksājums 50 santīmu apmērā par recepti, lai saņemtu 100 procentīgi valsts kompensētus medikamentus. To paredz Ministru kabineta 28. decembrī pieņemtie Veselības ministrijas sagatavotie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos.

Maksājums neattieksies uz iedzīvotājiem ar ienākumiem līdz 120 latiem mēnesī un kuri saņem sociālās drošības tīkla stratēģijas atbalsta pasākumus, zālēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadiem, un uz medikamentiem, kuru cena ir līdz trīs latiem. (Ārsts medikamentus var izrakstīt līdz trīs mēnešu ilgam periodam.) Līdzīgs maksājums par kompensējamo medikamentu recepti ir arī citās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Igaunijā tas sastāda 90 santīmus par recepti, skaidro Veselības ministrija.

Vienlaicīgi, lai atbalstītu mazās lauku aptiekas, kuru gada apgrozījums nepārsniedz 50 tūkstošus latu gadā, valsts par katru kompensējamo medikamentu recepti, pret kuru būs izsniegtas lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, samaksās aptiekai 50 santīmus.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas