Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri neizsniegs aizdevumus jauniešiem

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri vienojušies no šodienas neizsniegt aizdevumus 18 un 19 gadus veciem jauniešiem.

Šāds ierobežojums būs spēkā līdz brīdim, kamēr valsts izveidos vienotu kredītreģistru, kā arī nodrošinās iespēju pārbaudīt personu ienākumu līmeni, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja asociācijā.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane norāda, ka 18 un 19 gadus veco jauniešu īpatsvars starp kredītņēmējiem ir neliels – 5 procenti no kopējā skaita –, turklāt arī atmaksas radītāji ir labi. "Tomēr, ņemot vērā, ka atsevišķi precedenti var radīt negatīvu ietekmi uz sabiedrību kopumā un šī ir sociāli jūtīga grupa, asociācijas biedri lēma par aizdevuma ierobežojuma noteikšanu līdz brīdim, kamēr valsts izveidos kredītreģistru, dodot nebanku kredītdevējiem likumiskas tiesības pārbaudīt jauniešu maksātspēju," vienošanos skaidroja Fromane.

Lai pazītu tos aizdevējus, kas vienojušies īstenot atbildīgu biznesa praksi, tai skaitā neizsniegs kredītus 18 un 19 gadus veciem jauniešiem, asociācija izveidojusi atpazīstamības zīmi "Atbildīgs aizdevējs". Tā ļaus ikvienam patērētājam pārliecināties, ka konkrētais uzņēmums ir pievienojies asociācijas izstrādātajam labas prakses standartam, kas paredz nodrošināt kredītņēmējiem papildu aizsardzību un paredzamus sadarbības noteikumus.

Fromanes ieskatā, asociācijas biedru lēmums parāda, ka nebanku kredītdevēji sākuši nozares pašregulāciju, īsā laika posmā pārejot no vārdiem pie konkrētiem darbiem, lai ieviestu kredītņēmējiem papildu aizsardzības pasākumus. "Tomēr joprojām nozarei ir svarīgs valsts atbalsts, lai sakārtotu tos jautājumus, kas ir tās kompetencē. Viens no tiem ir kredītreģistra izveide maksātspējas pārbaudei, savukārt otrs virziens ir cīņa ar nelegālajiem kredītdevējiem, nosakot stingrākus sodus," norāda Fromane.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija apvieno 12 nebanku kredītdevējus, pārstāvot uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80 procenti no kopējās tirgus daļas. Asociācija vēlas veidot uzticamu, sociāli atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu kreditēšanas praksi, ko pozitīvi novērtē patērētāji un valsts reglamentējošās institūcijas, vienlaikus respektējot nebanku finanšu risinājumu sniegtās iespējas ikviena indivīda un sabiedrības brīvai un nodrošinātai attīstībai.

Fromane iepriekš informēja, ka nebanku kreditētāju kopējais aizdevumu apjoms 2012. gada nogalē bija 46 miljoni latu, kas ir 0,9 procenti no visa kredītportfeļa.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas