Nav vienprātības prognozēs par klimata izmaiņām Latvijā

Klimata izmaiņas nākotnē skars visu pasauli, tostarp arī Latviju, vēsta Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docente Agrita Briede.  Var tikt piedzīvotas neparasti karstas vasaras un ļoti aukstas ziemas. Vai arī otrādi. Zinātnieki nav vienisprātis par to, kā turpmāk attīstīsies klimats Latvijā un Eiropā, raksta portāls "Ir.lv".

Taču, kā atzīmē Agrita Briede, izmaiņas ir un tās jebkurā gadījumā var būt saistītas ar aukstuma un karstuma viļņiem, ekstremāliem nokrišņiem, sausuma periodiem, vētrām un citām Latvijai mazāk ierastām parādībām. Tāpēc ir svarīgi, lai atbildīgie dienesti sagatavotos šādām situācijām un uzkritušais sniegs vai liels karstums nebūtu atkal negaidīts un nepārsteigtu iedzīvotājus nesagatavotus.

Daudzi zinātnieki paredz, ka 21.gs beigās vairums ziemu un vasaru Latvijā būs siltākas, salīdzinot ar 20.gs beigu laika apstākļiem. Taču tas nozīmē arī to, ka uz kopējā temperatūras fona var nākties piedzīvot lielus aukstuma vai lielus sausuma periodus. Runājot par šo ziemu un vasaru, Eiropas klimatalogu domas dalās, atzīst Agrita Briede. Vieni uzskata, ka 2010.-2011. gada ziema būs aukstāka par normu, citi – ka siltāka.

Tāpat zinātniece norāda, ka klimata izmaiņas tiek skatīties ilgstošā laika periodā un viena vai otra neparasta parādība vēl nenorāda uz konkrētu klimata izmaiņu virzienu.

Latvijā pēdējos gados ir vērojama augstāka temperatūra vasarās un zemāka ziemās. 2010.gada decembra vidējā gaisa temperatūra bija mīnus 6,6 grādi un tas ir 4,2 grādi mazāk par normu ilgstošā laika periodā. Šis ir bijis ceturtais augstākais decembris pēdējo 87 gadu laikā. Turklāt, tas ir arī sniegotākais decembris pēdējo 73 gadu laikā.  2010. gada vasara par 2,6 grādiem pārsniedza ilggadīgo normu. Vidējā gaisa temperatūra jūlijā bija 21,5 grādi un tā bija vissiltākā vasara visā Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas