Nākamgad plāno atjaunot sociālo iemaksu griestus

Nākamgad Latvijā iecerēts atjaunot sociālo iemaksu griestus, kas nozīmēs, ka tiks ieviesti arī maksimālo pabalstu un pensiju griesti, laikrakstam "Vesti" stāstījusi labklājības ministre Ilze Viņķele (V).

Šādi griesti Latvijā jau savulaik pastāvēja un paredzēja, ka personām, kuru ienākumi pārsniedz noteiktu ienākumu līmeni, vairs nav jāmaksā sociālās iemaksas, līdz ar to nav pieejami arī lieli sociālā atbalsta maksājumi. Vēloties palielināt budžeta ieņēmumus, šie griesti tika atcelti, vienlaicīgi paverot iespējas atsevišķiem lielo algu saņēmējiem iegūt arī iespaidīgus pabalstus, piemēram, māmiņu algas vai pensijas.

Ministres vērtējumā, Latvijā ir veiktas darbības, lai nākamajos desmit gados pensiju sistēma būtu stabila, ja vien tā netiks destabilizēta ar politiskiem lēmumiem, piemēram, ja netiks pieņemti lēmumi par pensiju palielināšanu ekonomiski nepamatotos apmēros. Pēc Viņķeles stāstītā, Latvijas grūtais lēmums palielināt pensionēšanās vecumu ir nodrošinājis to, ka tuvākajos gados sabiedrības novecošana pensiju izmaksu neapdraudēs.

Viņķele informējusi, ka pēdējo gadu laikā ir pozitīvi mainījusies strādājošo un pensionāru attiecība - ja 2010.gadā uz vienu pensionāru Latvijā bijuši 1,3 strādājošie, tad pašlaik šis rādītājs ir 1,4. Pašlaik sociālās apdrošināšanas sistēmas dalībnieku skaits faktiski ir atgriezies pirmskrīzes līmenī, stāstījusi politiķe, paužot cerību, ka ar 2014.gadu valsts varēs atsākt veidot sociālā budžeta uzkrājumus. Krīzes laikā šie uzkrājumi tika būtiski patukšoti.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas