Miruši šoziem pirmie gripas slimnieki

Ar gripu un tās izraisītajām komplikācijām miruši pirmie divi slimnieki 2010./2011.gada gripas sezonā, aģentūru BNS informēja Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC).

Miruši 45 un 49 gadus veci vīrieši, kuriem laboratoriski bija apstiprināts A tipa gripas vīruss. Abiem pacientiem bija blakus saslimšanas.

Kopumā Latvijā līdz trešdienai gripa laboratoriski apstiprināta 329 slimniekiem, bet, pēc LIC epidemiologu sniegtās informācijas, slimo aptuveni 900 cilvēku visā Latvijā jeb 41 slimnieks uz 100 000 iedzīvotāju. Visvairāk gripas slimnieku reģistrēts Jelgavā, kur jau izsludināta gripas epidēmija, kā arī Daugavpilī, Rīgā un Valmierā.

Pašlaik dominējošais gripas vīruss ir A tipa gripas H1N1 apakštips, kas konstatēts aptuveni 84% no laboratoriski apstiprinātajiem gripas gadījumiem.

LIC norādīja, ka šogad cirkulējošajam gripas vīrusam raksturīga vai nu viegla, vai ļoti smaga slimības gaita. Kamēr daudziem pacientiem gripa norit vieglā formā un pacients pat nevēršas pēc ārsta palīdzības, daļai pacientu ir smaga gripa ar komplikācijām. Pacienti, kas ārstējas slimnīcās, nav vakcinējušies pret gripu un uz slimnīcām tiek nogādāti ar ātrās palīdzības brigādēm, jo nav laikus vērsušies pie ģimenes ārsta.

LIC direktore Baiba Rozentāle uzsvērusi - ja cilvēkam ir parādījušās slimības pazīmes, piemēram, kaulu laušana, sauss klepus, paaugstināta temperatūra, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, jo tas varētu paglābt no smagām saslimšanas formām un nonākšanas slimnīcā.

Ar gripas simptomiem nekādā gadījumā nav ieteicams iet uz darbu, bērniem uz skolu vai bērnudārzu – labāk dažas dienas palikt mājās nekā pakļaut saslimšanas riskam arī citus cilvēkus. Īpaša uzmanība savai veselībai būtu jāpievērš cilvēkiem, kuriem jau ir dažādas slimības, piemēram, cukura diabēts, hroniskas elpceļu un sirds slimības, imunitāti pazeminošas slimības, jo tas paaugstina saslimšanas risku.

Vecākiem ieteikts pastiprinātu uzmanību pievērst bērniem, īpaši vecumā līdz četriem gadiem, jo šajā vecuma grupā konstatēts liels stacionēto slimnieku skaits. A H1N1 gripas vīrusa ierosinātā gripa īpaši smagi norit grūtniecēm, tāpēc starptautiskajās vadlīnijās iekļauta grūtnieču vakcinācija pret gripu, klāstīja LIC direktore.

Pēc Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra sniegtās informācijas, šīs sezonas gripas efektīvākā profilakse ir vakcinēšanās. Arī pašlaik vakcinēties vēl nav par vēlu, jo imunitāte izstrādājas 10-14 dienu laikā.

LIC pastāstīja, ka Eiropas valstīs augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta Dānijā, Īrijā, Norvēģijā un Lielbritānijā, kur, līdzīgi kā Latvijā, dominējošais ir A tipa gripas vīruss.

Jau vēstīts, ka vietās, kur noteikta saslimstība ar gripu epidēmijas līmenī valsts apmaksā arī ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem, bet pacientam jāmaksā tikai divu latu līdzmaksājums.

Pagaidām gan tikai Jelgavā saslimstība ar gripu pārsniegusi epidēmisko slieksni - pilsētā otrdien saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju bija sasniedzis 250. Ar gripu slimo arī Valmierā, Daugavpilī un Rīgā. Valmierā uz 100 000 iedzīvotāju saslimstības rādītājs otrdien bija 63, Rīgā - 46, bet Daugavpilī - 35. Visā Latvijā kopumā pašlaik ar gripu ir saslimuši 900 cilvēku, liecina LIC informācija.

Augstāko saslimstību LIC prognozē februāra vidū, taču norāda, ka jau pagājušās nedēļas laikā visā Latvijā slimnīcās nonākuši 167 gripas slimnieki, kas ir augsts rādītājs. Gripa sākusies strauji un smagi, vērtē LIC speciālisti.

LIC velta kritiku ģimenes ārstiem, kuri gripas ārstēšanai pacientiem iesaka lietot remantadīnu, kas šīs sezonas gripas vīrusam neder. Par labāko veidu, kā izsargāties no inficēšanās ar gripu, LIC uzskata vakcinēšanos. Speciālisti arī aicina uzturā lietot C vitamīnu, regulāri mazgāt rokas un izvairīties no publiskiem pasākumiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas