Ministrija un augstskolas vienojas par budžeta vietu sadali nākamajā mācību gadā

Augstskolas gatavas veikt izmaiņas, pārdalot teju pusotru tūkstoti budžeta studiju vietu, par labu kvalitatīvākām un augstāka līmeņa studiju programmām. Rezultāts panākts pēc augstskolu sarunām ar Izglītības un zinātnes ministriju, par ko abas puses ir apmierinātas, vēsta Latvijas Radio. Lielākās izmaiņas piedzīvojuši Daugavpils un Liepājas universitāte, arī Sporta akadēmija.

Tomēr nozares ministrs uzskata, ka nākamajā gadā vēl jāseko izmaiņām, kā rezultātā programmas varētu pat piedalīties konkursā par valsts apmaksātām studijām.

Pēc izglītības un zinātnes ministrijas sarunām ar augstskolām, mācību iestādes ir gatavs veikt izmaiņas 1417 budžeta vietās, kas ir teju pusotrā simtā studiju programmās. Atbildīgais ministrs Roberts Ķīlis skaidro, ka tendence ir piešķirt naudu augstāk kvalificētām un dārgākām studijām, piemēram maģistra un doktorantūras studijām, kā arī tām nozarēm, kurās ir lielāks pieprasījums darba tirgū.

Augstskolas varētu slēgt vai apvienot pat 60 programmas, kuras pašas atzinušas par nevērtīgākām. Arī augstskolas kopumā apmierinātas ar sarunām. Svarīgi esot gatavoties un domāt par to, kā apvienot programmas, pēc kurām nav pieprasījuma.

Ministrs pauž nožēlu, ka izvērtējumā nebija iespējams izmantot augstākās izglītības padomes veikto pētījumu, kurš vēl tiek auditēts, kā arī nenoderēja padomes ieteiktas budžeta vietu sadalījuma.

Pēc tam, kad būs pabeigts audits par līdzšinējo studiju izvērtējumu, ministrija ir gatava veikt vēl vienu, lai pusgada laikā skaidri noteiktu studiju kvalitāti. Bet pēc tam izmaiņas varētu būt vēl lielākas: 2014.gadā augstskolas varētu arī piedalīties konkursā, lai saņemtu naudu no valsts budžeta vietām.

Pārrunās ar skolām, nepiedalījās kultūras augstskolas un arī virkne koledžu, kas ir citu ministriju pārvaldībā. Tomēr vēl šogad priekšā augstskolu programmu virzienu akreditācija, kas var ieviest korekcijas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas