Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Minimālā alga nedaudz pieaugs

Nākamgad minimālā alga tiks paaugstināta par 20 latiem. Darba ražīguma kāpums valstī esot par zemu, lai to palielinātu vairāk.

No 2009. gada 1. janvāra minimālā alga būs 180 latu, otrdien nolēma valdība. Par to iepriekš vienojušies arī sociālie partneri – valdība, darba devēji un arodbiedrības.

Labklājības ministrija (LM) ierosināja minimālo algu palielināt no 160 līdz 220 latiem, jo koncepcija “Par minimālo darba algu” paredz 2009. gadā to noteikt 49 procentu apmērā no strādājošo mēneša vidējās darba samaksas par iepriekšējo gadu. Pēc Finanšu ministrijas (FM) prognozēm, šogad tā ir 450,80 latu, tātad minimālajai algai 2009. gadā vajadzētu sasniegt 220,89 latus.

Tomēr FM šādu kāpumu neatbalsta, jo prasītie līdzekļi būtiski pārsniedzot prognozēto darba ražīguma kāpumu. FM aprēķinājusi, ka minimālās algas paaugstināšanai līdz 180 latiem valsts un pašvaldību budžetā papildus nepieciešami 3,4 miljoni latu. 

LM uzskata, ka, paaugstinot minimālo darba algu vismaz līdz 200 latiem, tiktu izpildītas starptautiskās saistības, kas nosaka, ka visiem strādājošajiem un viņu ģimenēm jānodrošina cilvēka cienīga dzīve.

Labklājības ministre Iveta Purne atzīst: “Ir būtiski domāt par citiem veidiem, kā palielināt algu, ko Latvijā strādājošais saņem pēc nodokļu nomaksas.” Viņa iesaka palielināt neapliekamo minimumu.

Statistikas dati liecina, ka 2007. gadā minimālo algu un mazāk par to saņēma 73,3 tūkstoši cilvēku jeb 9,2 procenti no strādājošo kopskaita. No tiem lielākā daļa – 64,7 tūkstoši – strādājot privātajā sektorā. 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas