Meža īpašnieki cer uz mežizstrādātāju godaprātu, lai neizcirstu vairāk koku, kā tas nepieciešams

Latvijas Meža īpašnieku biedrība cer uz mežizstrādātāju un atbildīgo dienestu godaprātu, lai neizcirstu vairāk koku, kā tas nepieciešams elektroapgādes traucējumu novēršanai, aģentūrai BNS atzina biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

"Nevajadzētu pārspīlēt ar ciršanu, jo mums īsti nav vajadzīgi lidostu skrejceļi mežos, tāpēc paļaujos uz dienestu godaprātu," viņš sacīja.

Muižnieks klāstīja, ka situācija, ja privātie meža īpašnieki pateiktu, ka nekādā gadījumā nedrīkst cirst tiem piederošos kokus, būtu bezatbildīga, taču vienlaikus jāizvērtē, kuri koki - lapu vai skuju - tieši apdraud elektrolīnijas, un nevajadzētu cirst visus kokus pēc kārtas.

Nebūtu pieļaujams, ka visās vietās tiešām tiktu izveidota 30 metru plata aizsargjosla, jo tādējādi tiktu izcirsti 180 hektāri meža, uzsvēra meža īpašnieku pārstāvis.

"Svarīgi arī, lai Valsts mežu dienests (VMD) paziņotu meža īpašniekiem, ka to mežā plānota koku ciršana, jo, iespējams, to var veikt meža īpašnieks. Savukārt vietās, kur jau būs veikti koku ciršanas darbi, ārkārtas situācijas likvidētājiem nevajadzētu sasmalcināt kokus, bet gan atstāt tos tādus, kādi tie ir, lai meža īpašnieks izvēlas, ko ar tiem darīt," pavēstīja Muižnieks.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības vadītājs cer, ka ārkārtas situācijas dēļ nesāksies marodierisms, kad, uzdodoties par mežizstrādātājiem, savtīgam nolūkam tiks izcirti sveši meži ar nodomu tos pārdot.

"Šādas darbības gan varētu aizkavēt apgrūtinātā piekļuve, taču ceru, ka pietiks saprāta nesākt aplaupīt vienam otru," viņš teica.

Valdība 6.janvārī saistībā ar kritisko situāciju energoapgādē izsludināja ārkārtas situāciju 40 Latvijas novados, taču šo sarakstu vēl plānots papildināt ar potenciāli bīstamajiem reģioniem, kuros krītošie koki apdraud arī satiksmes drošību.

Ārkārtas situācijas ietvaros mežizstrādātāji un atbildīgie dienesti drīkst izcirst ārpus aizsargjoslām esošos kokus, kas bojājuši vai apdraud elektrisko tīklu gaisvadu līnijas. Latvijā, lai novērstu postījumus, nedēļas nogalē mežos strādās vairāk nekā 100 mežizstrādātāju.

Meža īpašnieku biedrība apvieno gan lielos un mazos privātos meža īpašniekus, gan komercsabiedrības, gan pašvaldības, kuru īpašumā vai tiesiskajā valdījumā atrodas mežs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas