Mediķi atgādina par piesardzību karstā laikā

Ņemot vērā tuvākajās dienās gaidāmo karstumu, sutīgo laiku un pērkona negaisu, iedzīvotāji aicināti pēc iespējas mazāk uzturēties saulē dienas karstākajā periodā, izvēlēties atbilstošu apģērbu, uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu un saudzēt bērnu veselību, vēsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests.

Apstākļos, kad karstums sasniedz un pārsniedz 28–30 grādus pēc Celsija, NMP dienesta mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkaršanas un karstuma dūriena.

Īpaši bīstama atrašanās saulē ir maziem bērniem – viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bērnus vienus pašus mašīnā. Bērns nedrīkst pārkarst guļot ‒ mazuļa ratiņi var pārvērsties par siltumnīcu, un bērns pārkarsis var iet bojā. Bērns var pārkarst, arī guļot smacīgās un karstās iekštelpās.

Karstajā laikā ir jāpalielina uzņemtā šķidruma daudzums, taču tas nedrīkst būt alkohols vai lielu cukura daudzumu saturošs dzēriens. Karstā laikā vislabāk izvēlēties vēsu tēju vai minerālūdeni bez gāzes.

Dienas karstākajā laikā dienu ieteicams plānot tā, lai varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk varētu uzturēties labi vēdināmās telpās.

Karstā laikā bērni jāaizsargā no saules iedarbības, valkājot cepuri vai lakatiņu un saulesbrilles, bet labākais apģērbs ir gaišs, viegls, elpojošs, ērts apģērbs no dabiska materiāla, vienmēr līdzi vēlams ņemt arī ūdeni.

Jāizvairās no ilgstošas un fiziskas piepūles saulē vai karstās nevēdinātās telpās, piemēram, darbā uz lauka vai sportojot.

Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām slimībām, tostarp sirds asinsvadu slimībām, karstā laikā jāatceras lietot savi pastāvīgi lietojamie medikamenti.

Karstā laikā veselība var pasliktināties gados vecākiem cilvēkiem; zīdaiņiem un maziem bērniem; cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām; cilvēkiem, kuri veic fiziskas aktivitātes, un tiem, kuri lieto noteikta veida medikamentus, kā arī cilvēkiem, kuri lieto alkoholu un citas atkarības vielas.

Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārstu darba laika jāzvana pa Veselības norēķinu centra ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa numuru 66016001, kas strādā no plkst.18 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti. Parādoties ķermeņa trīcēšanai, drebuļiem, augstai temperatūrai, sliktai dūšai ar vemšanu, apziņas traucējumiem, krampjiem vai samaņas zudumam, jāzvana ātrajai palīdzībai pa tālruni 113.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas