Mediķi aicina ģērbties silti un neignorēt salšanas pazīmes

Aukstajā laikā mediķi aicina īpaši uzmanīties ar apģērba izvēli un neignorēt pirmās salšanas pazīmes, jo īsā laikā iespējams iegūt vispārēju ķermeņa atdzišanu un apsaldējumus.

Lai pasargātu sevi no aukstuma ietekmes, jāatceras, ka, dodoties ārā, gan bērniem, gan pieaugušajiem vajadzētu valkāt siltus apavus, kas nav cieši pieguloši, un vilnas vai kokvilnas zeķes, kā arī neaizmirst cepuri un šalli. Vēlams valkāt dūraiņus, jo tie silda labāk nekā pirkstaini cimdi. Jāizvēlas mitrumu necaurlaidīgas un siltumu saglabājošas virsdrēbes. Drebuļi ir pirmā pazīme, kas liecina, ka ķermenis zaudē siltumu. To nedrīkst ignorēt, jādodas iekštelpās sasildīties.

Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāka gadagājuma cilvēki. Arī alkohola lietošana būtiski palielina nosalšanas risku, tā ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, samazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo. Ķermeņa atdzišanu var veicināt arī dažādas slimības, piemēram, cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi un traumas. Iestājoties atdzišanai, cietušajam ir drebuļi, koordinācijas traucējumi, pavājinās domāšana un atmiņa. Smagākos gadījumos cilvēkam var būt palēnināta sirdsdarbība, asinsspiediena pazemināšanās, pavājināti ķermeņa refleksi un samaņas zudums.

Savukārt ķermeņa apsaldējumi rodas, aukstuma ietekmē gūstot ādas, audu vai muskuļu bojājumus. Visbiežāk cilvēki apsaldē atklātās ķermeņa daļas - degunu, vaigus, zodu, arī roku un kāju pirkstus. Apsaldēto ķermeņa daļu āda kļūst bāla, ir iespējamas sāpes, kas samazinās, audiem sasalstot un apsaldējumam kļūstot dziļākam. Smagākos apsaldējumu gadījumos var iestāties neatgriezeniski audu bojājumi un atmiršana jeb nekroze.

Atsevišķos gadījumos ķermeņa atdzišanu vai pat apsaldējumus gūst cilvēki, kuri ir vientuļi un ilgstoši uzturējušies nekurinātās telpās. Tādēļ mediķi aicina cilvēkus sazināties ar saviem vecāka gadagājuma radiniekiem, draugiem un kaimiņiem, kas dzīvo lauku reģionos, un pārliecināties par viņu veselības stāvokli, spēju iekurināt krāsni un sagādāt nepieciešamo pārtiku un ūdeni.

Ja ir aizdomas par ķermeņa atdzišanu, apsaldējumiem vai ir gūta smaga trauma, krītot uz slidenas ietves, iedzīvotāji aicināti saukt ātro palīdzību, zvanot pa tālruni 113.

Tāpat jāievēro piesardzība, kurinot krāsnis, lai neapdedzinātos un nesaindētos ar tvana gāzi. Mediķi brīdina, ka saindēšanās ar tvana gāzi var notikt situācijā, ja par ātru tiek aizvērts dūmvada aizbīdnis un gāze sāk izplatīties dzīvojamā telpā. Cilvēki, kas tajā brīdī atrodas telpā, šo gāzi var nesajust. Taču no tvana gāzes var parādīties galvas reiboņi, sāpes pieres un deniņu apvidū, redzes traucējumi, sūdzības par elpošanas traucējumiem, arī vemšana. Tvana gāze bloķē skābekļa uzņemšanu organismā, tāpēc var iestāties bezsamaņa.

Ja telpā izplūdusi tvana gāze, nekavējoties jāatver logi un durvis, lai strauji samazinātu tvana gāzes koncentrāciju telpā. Vislabāk silti saģērbties un iziet svaigā gaisā. Jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot pa tālruni 113. Mediķi arī brīdina nemēģināt aizdedzināt malku krāsnī, izmantojot degmaisījumus, jo mediķu pieredze rāda, ka šādi var iegūt plašus un bīstamus ķermeņa apdegumus.

Jau vēstīts, ka otrdienas rītā daudzviet valsts rietumu un centrālajā daļā temperatūra pazeminājās līdz -25..-30 grādiem. Šis Latvijā ir aukstākais rīts kopš 2010.gada 27.janvāra, kad Daugavpils meteoroloģiskajā stacijā termometra stabiņš noslīdēja līdz -33,5 grādiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas