Marta trešā dekāde – visaukstākā pēdējos 50 gados

Marta trešā dekāde Latvijā ir pagājusi ar pārsvarā aukstu, sausu un saulainu laiku. Ar dekādes vidējo gaisa temperatūru -4,6ºC (5 grādus zem normas) tā ir bijusi visaukstākā martu noslēdzošā dekāde Latvijā pēdējos 50 gados. Tikai vienu grāda desmitdaļu siltāka marta trešā dekāde ir bijusi 1980. gadā, bet viszemāk šai laika periodā dekādes vidējā gaisa temperatūra ir noslīdējusi 1952. gadā – līdz  -11,6 grādiem.

Lielākoties šī gada marta trešajā dekādē laika apstākļus Latvijā noteica anticiklons. Diennakts vidējā gaisa temperatūra turējās 4-10 grādus zem normas, debesīs spoži spīdēja saule un tikai vietām zemi sasniedza pa kādai sniega pārsliņai. Divās naktīs termometra stabiņš noslīdēja zem -20 grādiem, viszemāko dekādē gaisa temperatūru-  -24,5ºC -  sasniedzot 23. marta naktī Zosēnos. Dienā gan bija jūtams Saules siltums, tā gaisu sasildīja līdz nullei un perioda vidū arī virs tās, maksimālo gaisa temperatūras vērtību sasniedzot 27. martā Stendē: +5,9ºC.

Atjaunojoties ciklonu darbībai nedaudz augstāk -  2-3 grādus zem normas – gaisa temperatūra pakāpās dekādes pēdējās dienās. Nokrišņu zonām šķērsojot Latviju, 30. un 31. martā neliels un mērens sauss un slapjš sniegs bija visā Latvijā. Tas arī bija galvenais ieguldījums kopumā nelielajā dekādes nokrišņu daudzumā – vidēji Latvijā 20% no normas.

Dekādes sniega segas biezums kopumā Latvijā bija divas reizes lielāks par normu. Tās teritoriālais sadalījums bija bez būtiskām izmaiņām. Visbiezākais sniegs vēl joprojām klāja Austrumlatvijas iekšzemes rajonus – dekādē vidēji 18-41 cm, Alūksnē 50 cm, kas 2-3,5 reizes pārsniedz normu. Turpretī jau no marta sākuma gandrīz bez sniega ir Kurzemes rietumu jūras piekraste – šeit 0,5-1 cm biezs sniegs arī marta trešajā dekādē bija tikai atsevišķās dienās.

Vējš dekādes laikā pārsvarā bija lēns, brāzmās nepārsniedzot 15 m/s.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas