Māmiņu Klubs un grūtnieces manifestācijā 1. novembrī izvirzīs prasības jaunajai valdībai

1. novembrī no pulksten 11 līdz 12 iepretī  Ministru kabineta ēkai Māmiņu klubs organizē māmiņu akciju "Cik droši piedzimt šai pasaulē?". Akcijas laikā topošās māmiņas parakstīs Manifestu "Par bērna un mātes veselību" un iesniegs to jaunajam Ministru kabinetam. Lai tiešāk uzrunātu ministrus un mudinātu viņus pievērst vairāk uzmanības jauno ģimeņu problēmām, akcijas laikā skaļruņos tiks atskaņoti vēl nedzimušo bērnu sirdspuksti.

Akcijas un Manifesta mērķis ir  pievērst jaunā Ministru kabineta locekļu  uzmanību valsts politikas nepilnībām mātes un bērna veselības aprūpē "Līdzšinējo valdību darbība nav vainagojusies ar panākumiem mātes un bērna mirstības samazināšanā,  dzimstības pieaugumā  un  bērnu dzimšanai labvēlīgas vides radīšanā. Bez ģimenes valsts atbalsta programmas, sociālās drošības un pabalstiem ļoti būtiski valsts līmenī pievērst pastiprinātu uzmanību arī mātes un bērna veselības aprūpes kvalitātei un nodrošinājumam. Topošo māmiņu veselības veicināšana, savlaicīga grūtniecības novērošana, jaundzimušo veselības uzraudzība,  imunizācija, bērnu traumatisma profilakse, sabiedrības izglītošana par veselīgu dzīvesveidu – tas ir drošs pamats, lai mazinātos bēdīgā māšu un zīdaiņu mirstības statistika," atzīst Māmiņu kluba vadītāja Sandija Salaka.

Zīdaiņu un māmiņu mirstība Latvijā ir viena no augstākajām ES. Tas raksturo ne vien mātes un bērna vispārējo veselības stāvokli, bet arī veselības aprūpi pirms un pēc dzemdībām un sociāli ekonomiskos apstākļus valstī kopumā. Pēdējo gadu laikā nepiedodami palielinājusies zīdaiņu mirstība no infekcijas slimībām; otrs biežākais nāves iemesls bērniem vecumā no 1 līdz 5 gadiem ir ārējie cēloņi - noslīkšana, saindēšanās, nosmakšana, kritieni utt. 

Arī māšu mirstības ziņā mūsu valstij ir vieni no sliktākajiem rādītājiem Eiropā. Iespējamie iemesli  ir sociāli ekonomiskie apstākļi, jo reģistrēti vairāki gadījumi, kad mirušas grūtnieces, kas nav saņēmušas nepieciešamo aprūpi, turklāt viņas mirušas, nesasniedzot kādu ārstniecības iestādi.

Lai gan mūsu valsts deklarē, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bezmaksas veselības aprūpe, tas ne vienmēr īstenojas dzīvē. Piemēram, bezmaksas konsultācijas pie speciālistiem iespējams saņemt tikai pēc mēnešiem ilgas gaidīšanas rindā. Tā kā tas var radīt risku bērnu veselībai, daudzi vecāki spiesti izvēlēties maksas pakalpojumus.  
Nevienlīdzība valda  arī vakcinācijas jomā. Ja vecākiem nav līdzekļu, daļa bērnu  nesaņem visas nepieciešamās potes. Tikai par maksu pieejama, piemēram, vakcīna pret rotavīrusu, taču lielāki draudi saslimšanai ar vēdervīrusu ir tieši mazturīgajās ģimenēs.
Ņemot vērā minēto situāciju, Māmiņu klubs aicina jauno valdību:
1)    atjaunot patronāžas māsu darbību, kas apseko jaundzimušos mājās;
2)    nodrošināt bezmaksas vakcināciju visiem bērniem līdz  18  gadu vecumam;
3)    nodrošināt  bezmaksas veselības aprūpi vai nu pie ģimenes ārsta vai pediatra (pēc vecāku izvēles);
4)    noteikt progresīvu nodokļu atbalsta sistēmu par katru ģimenē dzimušo bērnu.

Māmiņu Kluba Manifestācijā piedalīsies vairāk nekā 100 topošo un esošo māmiņu. Sapulce norisināsies aptuveni stundu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas