Maija sākums bijis siltāks par normu

Maija pirmā dekāde Latvijā bija 2,9 grādus siltāka par normu. Tās pirmajā pusē gaisa temperatūra bija tuva normai. Dienā gaiss sasila pārsvarā līdz +14...+18 grādiem, bet naktīs daudzviet  temperatūra  noslīdēja  zem nulles, vietām sasniedzot -3...-4, naktī uz 3. maiju Ainažos -4,6 grādus.

Perioda otrajā pusē Latvijā ienāca šogad pirmais īsti vasarīgais siltums. Savu kulmināciju tas sasniedza 9. maijā. Ar diennakts vidējo gaisa temperatūru 18,8ºC, kas ir 9 grādus virs normas, šī gada 9. maijs bija viena no siltākajām 9. maija dienām Latvijas novērojumu vēsturē ( diennakts vidējā gaisa temperatūra vēl nedaudz augstāka  ir bijusi tālajā 1934. gada 9. maijā). Toties šī gada 9. maijā jaunus rekordus visā Latvijā, izņemot pašu Baltijas jūras piekrasti (Ventspils, Pāvilosta, Kolka), uzstādīja diennakts maksimālā gaisa temperatūra: tā bija no 20 grādiem Kolkā līdz 30 grādiem Jelgavā. +30 grādi Latvijā tika novēroti pirmoreiz ne tikai 9. maijā, bet visā maija pirmajā dekādē.

Laika periods no 1. līdz  7. maijam Latvijā pagāja bez nokrišņiem. Siltums dekādes nogalē atnāca ar gubu-lietus mākoņiem un lietu galvenokārt Kurzemē un Latvijas vidusdaļā. Salacgrīvā 9. maijā diennakts nokrišņu daudzums bija 164% no dekādes normas. Turpretī daudzviet Austrumlatvijas iekšzemes rajonos arī dekādes nogale pagāja bez nokrišņiem. Tādējādi kopumā nokrišņu daudzums Latvijā šai dekādē bija mazs – tikai 19% no normas. Dekādes nogalē piedzīvojām pirmo šopavasar pērkona negaisu – 9. maijā Kurzemē un Latvijas centrālajos rajonos, 10. maijā – arī Austrumlatvijā.

Vējš brāzmās vislielāko ātrumu – 18 m/s - sasniedza 5. maijā Vidzemē un 9. maijā Rīgas līča dienvidu daļā – Daugavgrīvā.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas