Līksmus svētkus!

Visā Latvijā ar dažādiem pasākumiem tiks svinēts Līgo vakars un Jāņu nakts, kad skanēs līgodziesmas, tiks pīti ziedu vainagi un degti ugunskuri.

Novēlam līksmus un prieka pilnus, bet reizē drošus svētkus!

Jāņi ir seni vasaras saulgriežu svētki, ko latvieši svētī visu nakti, pavadot to ar jautrām dziesmām un dejām. Lai arī vasaras saulgrieži, kad diena ir visgarākā un nakts ir visīsākā, jau aizvadīti, Līgo naktī daudzi piekopj sentēvu tradīcijas.

Līgošana Jāņu dienā saistīta ar auglības veicināšanu un nelaimju novēršanu. Jāņos jālīgo, lai usnes neaugtu tīrumā, lai lini augtu gari un nesakristu veldrē. Jāņu bērni aplīgoja gan tīrumus, māju, gan saimniekus, meitas un puišus. Tādēļ, lai nekristu kaunā, visi jau laikus centās padarīt savus darbus, lai uz Jāņiem viss būtu nevainojamā kārtībā. Uz Jāņiem posās un gatavojās jau laikus - saimnieks ķērās pie alus darīšanas, saimniece savukārt sēja jāņusieru. Tika ravēti dārzi, velētas drēbes, postas istabas un klētis, slaucīti pagalmi un ceļi, gatavota malka ugunskuram un cirstas meijas, pļauta zāle govīm un zirgiem.

Jāņu dienas tradīcijas katrā Latvijas novadā ir nedaudz atšķirīgas, tomēr ziedu vainagu pīšana un ugunskuru kurināšana ir visiem kopīga tradīcija. Gandrīz katrā Latvijas novadā visīstākās jāņuzāles gods ticis citam augam, piemēram, Vidzemē un Zemgalē pazīstamākā un īstākā jāņuzāle vainagam un svētku pušķim ir madara, savukārt Kurzemē vasaras saulgriežu zieds ir birztalu nārbulis, kura stāvais stublājs stalti paceļas pļavās vai mežmalās un dzeltenie divlūpainie ziedi lieliski izceļas uz tumši violeto augšlapu fona. Latgalē par jāņuzāli tiek saukta asinszāle.

Kā liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) dati, šogad vārdadienā sveicami 57 235 Jāņi un 10 501 Līga.

Senie latvieši ticēja:

Kas Jāņos līgotājus aizraida, tam gaidāma nelaime.
   
Jāņu vakarā jārunā ar kaimiņienēm, lai nebūtu jāstrīdas.
   
Jāņu vakarā plūktās Jāņu zāles der visām slimībām.
   
Pļavās, kurām pāri Jāņu naktī iet līgotāji, aug labāka zāle.
   
Jāņu naktī vajag kailam apskriet lauku, tad labāk aug raža.
   
Jāņos jālec pāri ugunskuram, lai vasarā odi nekož.
   
Kas Jāņu nakti guļ, tam visu vasaru nāks miegs.
   
Jāņu naktī velnu varot redzēt, ja pliks stāvot vārtu starpā.
   
Ja Jāņu naktī iet rasā vārtīties, tad skaistums un veselība iemantota visai dzīvei.
   
Kas Jāņu naktī redz papardi ziedam, var izteikt vēlēšanos - tā piepildīsies.

Jāņu naktī meitai jānoģērbjas kailai un jāuzliek galvā rožu vainags. Kurš puisis meitu noķers, tas būs viņas nākamais vīrs.
   
Ja Jāņu vakarā meita skatās ezerā, tad ūdenī var redzēt precinieka atspulgu.
   
Jāņu rītā, kamēr nav saule vēl aususi, jādodas mazgāt mute, lai būtu skaists.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas