Liepājas osta sasniegusi kravu apgrozījuma rekordu

Liepājas ostas stividorkompānijas 2012.gadā pārkrāvušas 7 431 500 tonnu kravu, kas ir vēl nebijis kravu apgrozījums Liepājas ostas vēsturē un par 53% pārsniedz iepriekšējā gada rezultātus, informē Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

"Gan ostas akvatorija padziļināšana un jaunu terminālu izbūve, gan jaunu dzelzceļa pievadceļu veidošana un citi vērienīgie darbi, kas veikti pēdējo gadu laikā, ir ļāvuši Liepājas ostai sasniegt pastāvēšanas vēsturē lielāko kravu apgrozījumu. Tas nav tikai Liepājas ostas veiksmes stāsts, bet tas ir arī būtisks ieguvums visai pilsētai - katra ostā pārkrautā tonna nozīmē jaunas darba vietas liepājniekiem, uzņēmumu attīstīšanos un Liepājas kā reģiona ekonomikas centra nostiprināšanos," uzsvēra Liepājas mērs un Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija).

Sesks norāda, ka pēc pērn veiktās ostas padziļināšanas pašlaik Liepājas ostā ir iespēja ienākt arī lielajiem "Panamax" klases kuģiem, kas būtiski mainījis Liepājas ostas darbu vērienu. "Viens šāds ostā pārkrautais kuģis spēj uzņemt gandrīz 50 000 tonnu kviešu. Lai šos kviešus izaudzētu, būtu nepieciešama tik liela teritorija kā divas ar pusi Liepājas. Ja tādu kravu uz ostu vestu ar "Kamaz" kravas automašīnām, tad būtu nepieciešamas 2000 automašīnu. Un tas ir tikai viens šāds kuģis, bet viens pats ostas uzņēmums gada laikā var apkalpot 40 šāda veida kuģus. Tādi ir Liepājas ostas apjomi," akcentēja Sesks.

2012.gadā lielāko kravu apgrozījumu nodrošināja beramkravas - pārkrauti 4,02 miljoni tonnu, kas veido 54% no visām kravām. Beramkravu pieaugums, salīdzinot ar 2011.gadu, ir 67,4%. Beramkravu segmentā vislielāko daļu aizņem labība un labības produkti, bet stabils pieaugums ir arī citās beramkravu grupās, piemēram, celtniecības materiāli. Lielāko pienesumu beramkravu apgrozījumā deva abas lielākās ostas stividorkompānijas "Liepājas osta LM" un "Liepāja Bulk Terminal", sasniedzot attiecīgi 2,68 miljonus tonnu un 1,92 miljonus tonnu apgrozījumu.

Liepājas ostā otra lielākā kravu grupa ir ģenerālkravas - pērn pārkrauts 3,01 miljons tonnu ģenerālkravu, kas ir 40% no visām kravām. Ģenerālkravu apjomi 2012.gadā palielinājušies par 58,2%. Ģenerālkravu segmentā lielāko kravu daļu veido kokmateriāli, ro-ro tipa kravas un metāla un metāla izstrādājumu kravas. Ģenerālkravu segmentā lielāko pienesumu deva termināļi "Terrabalt" (737 000 tonnu) un "Laskana" (609 000 tonnu).

Liepājas SEZ pārvaldnieks Guntars Krieviņš norāda, ka augstie ostas rezultāti ir kopīga darba rezultāts, ko devusi pārdomāta gan Liepājas SEZ pārvaldes, gan Liepājas ostas uzņēmumu attīstības stratēģija un investīcijas infrastruktūrā - padziļināta osta, izbūvēti pievadceļi, termināļi, modernizētas piestātnes. Liela nozīme ir arī veiksmīgai mārketinga politikai, piesaistot jaunus klientus un kravu īpašniekus.

Pērnā gada decembrī Liepājas ostā pārkrauti 716 800 tonnu kravu, kas ir līdz šim lielākais kravu apgrozījums viena mēneša laikā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas