Liepājas apkaimē meklē "gaismas pilis"

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība uzsākusi projektu "Latvijas Gaismas pilis - 21. gadsimta Latvijas jaunās bibliotēkas" un veidos izstādi par pēdējos desmit gados skaistākajām jaunuzceltajām un renovētajām bibliotēkām.

24. un 25. janvārī arhitekts Jānis Dripe, Limbažu Galvenās bibliotēkas vadītāja Dzintra Justa viesojās Liepājas reģionā un fotogrāfijās iemūžināja skaistākās bibliotēkas: bērnu bibliotēku "Vecliepājas rūķis", "Varavīksnes" bibliotēku, Grobiņas pilsētas bibliotēku, Aizputes novada Cīravas bibliotēku, Nīcas bibliotēku, Krotes bibliotēku un Valtera bibliotēku "Laumas" rajonā.

Laikā, kad gatava top jaunā Nacionālās bibliotēkas ēka, Biedrība vēlas uzsvērt, ka būtiskas pārmaiņas piedzīvo arī bibliotēkas Latvijā - pilsētas un pagasti iegūst savas "vietējās Gaismas pilis".

Bibliotēku loma un funkcijas pēdējos gados ir mainījušās. Tas licis mainīties arī bibliotēku ēkām, to arhitektūrai un dizainam. Pēdējo desmit gadu laikā no jauna celtas vai pārbūvi piedzīvojušas daudzas publiskās bibliotēkas. Tas liecina par lielu pašvaldības apņēmību un izpratni par bibliotēkas nozīmi vietējai sabiedrībai. Mūsdienīga bibliotēka nav vairs tikai grāmatu glabātuve, tā kļuvusi arī par savas pilsētas, pagasta kultūras un sabiedriskās dzīves centru, brīvā laika pavadīšanas vietu. Bibliotēkās sastopas cilvēks un zināšanas. Katrai pilsētai, kur tapusi jauna bibliotēka, tas bijis liels notikums.

Jānis Dripe, projekta "Latvijas Gaismas pilis - 21. gadsimta Latvijas jaunās bibliotēkas" vadītājs: "Lai cik diža, cēla un arhitektoniski izteiksmīga savā 68 metru augstumā nebūtu jaunā Latvijas Nacionālā bibliotēka, lai cik telpiski savdabīga nebūtu jaunā Pārventas bibliotēka Venstspilī, tās būtu vien skaisti izņēmumi bez astoņiem simtiem novadu un pagastu bibliotēku. Tās ir kā dižkoku saknes, kas dod spēku un gādā par jaunu un izglītotu lasītāju rāmo plūdumu uz lielajiem centriem. Mēs gribam lai ļaudis valstī redz kopumu no lielā centrā līdz tālajam mazajam pašā pierobežā. Tas ir gaismas punktu vizualizācijas projekts."

Fotogrāfijas ar skaistākajām celtajām un renovētajām bibliotēkām būs skatāmas izstādē "Latvijas Gaismas pilis - 21. gadsimta Latvijas jaunās bibliotēkas" Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas atklāšanā 2014. gadā. Pēc tam izstāde būs skatāma arī citviet Latvijā.

Projektu finansiāli atbalsta Latvijas Kultūrkapitāla fonds.

Sanita Kitajeva,
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas