Liepājā sāks Latvijā unikālu sirds un asinsvadu slimību skrīninga pilotprojektu

Šā gada maijā un jūnijā Liepājā visi 11 gadus vecie bērni un vīrieši 45 gadu vecumā tiks aicināti piedalīties unikālā sirds un asinsvadu slimību skrīninga pilotprojektā, dodoties pie ģimenes ārsta uz bezmaksas sirds veselības pārbaudi, šodien informēja veselības ministre Ingrīda Circene (V).

Minētais pasākums ir daļa no Veselības ministrija (VM) sagatavotā Sirds un asinsvadu veselības uzlabošanas rīcības plāna 2013.-2015.gadam. Tas paredz līdz 2015.gada beigām Latvijā ieviest jaunu bezmaksas veselības profilakses pasākumu - sirds un asinsvadu slimību skrīningu, ko veiks trim iedzīvotāju grupām - 11 gadus veciem bērniem, vīriešiem 45, 50, 55 un 60 gadu vecumā un sievietēm 50, 55 un 60 gadu vecumā. Skrīninga laikā jaunatklātajiem sirds un asinsvadu slimību pacientiem iecerēts nodrošināt bezmaksas kardiologa konsultāciju un kompensējamās zāles.

Plāns vēl nav apstiprināts, bet VM sola, ka pilotprojekts tāpat notiks, izmantojot esošo finansējumu. VM apzinājusi, ka Liepājā ir aptuveni 855 bērni 11 gadu vecumā un 650 vīrieši 45 gadu vecumā. Viņi pilotprojekta laikā saņems uzaicinājuma vēstules uz sirds veselības pārbaudi un, iespējams, arī telefona zvanu. Pārbaudes laikā ģimenes ārsts veiks visus nepieciešamos izmeklējumus un nozīmēs arī analīzes, pēc kurām sniegs informāciju pacientam par sirds veselību un ieteikumus veselības stāvokļa uzlabošanai.

Veselības ministre atgādināja, ka katram Latvijas iedzīvotājam jau šobrīd pienākas viena bezmaksas profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta gadā. Pilotprojektā ģimenes ārstiem nācis klāt tikai uzdevums izvērtēt arī analīzes un novērt sirds un asinsvadu slimību riska faktorus. Circene uzsvēra, ka pilotprojekts ir nepieciešams, lai apzinātu, kā jaunais skrīniga pasākums darbosies visā Latvijā.

Lai Liepājas ģimenes ārsti un māsas zinātu, kas viņiem ir jādara pilotprojekta laikā, maijā viņiem notiks speciālas apmācības.

Pasākumu VM īstenos sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, Latvijas Kardiologu biedrību un Liepājas domi.

Jau ziņots, ka Sirds un asinsvadu veselības uzlabošanas rīcības plāns 2013.-2015.gadam 14.martā tika izsludināts valsts sekretāru sanāksmē. Visu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2014.-2015.gadā VM prasīs 4,1 miljonu latu. Tā mērķis ir samazināt mirstību no sirds un asinsvadu slimībām, mazinot riska faktoru negatīvo ietekmi uz veselību.

Sirds un asinsvadu saslimšanas ir galvenais iedzīvotāju nāves cēlonis Latvijā. Tādēļ, lai pievērstu sabiedrības uzmanību sirds veselības rādītājiem un tos ietekmējošo sirds un asinsvadu slimību riska faktoru izplatībai - augstam asinsspiedienam, neveselīgiem uztura paradumiem un mazkustīgam dzīvesveidam -, 2013.gadu VM pasludinājusi par Sirds veselības gadu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas