Lielākā mežābele atrodas Skrundas novadā

Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijas Petroglifu centra speciālisti, kuri nodarbojas ar arheoloģijas pieminekļu un ģeoloģisko objektu apzināšanu un pētniecību, Skrundas novadā pie “Pankopu” mājām apzinājuši milzu mežābeli. Iespaidīgās un veselīgās ābeles apkārtmērs ir precīzi 4,00 metri, un tas šo dabas bagātību savas sugas koku rangā ierindo pirmajā vietā Latvijā.

Kā informē Latvijas Petroglifu centra speciālists Andris Grīnbergs, no attāluma raugoties, koks atgādinājis liepu. Jāpiebilst, ka “Pankopu” māju pagalma otrā pusē dabas pētnieki pirms dažiem gadiem apzināja citu brangu mežābeli, kas ar savu 3,70 m apkārtmēru šobrīd ierindojas dižo ābeļu trešajā vietā.

Meža ābele ir uzskatāma par aizsargājamu dižkoku, ja tā stumbra apkārtmērs ir 1,5 metri. Koka apkārtmēru mēra krūšu augstumā jeb 1,3 metrus no zemes. Dižkoku jeb aizsargājamo koku kritērijus - stumbra apkārtmēru un augstumu, nosaka 2010.gada Ministru kabineta noteikumi Nr.264 „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”.

Saimnieciski aktīvā privātā teritorijā augošos dižkokus skatīt ejot, apmeklējums jāpiesaka māju saimniekiem.


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas