Līdz pat marta beigām Latvijā saglabāsies ziemai līdzīgi laika apstākļi

Marts ir jau pāri pusei, un Saule, ceļoties arvien augstāk debesjumā, ir jau sasniegusi pusceļu, kas vēsta par astronomiskā pavasara iestāšanos (rīt, 20. martā). Tomēr ārā gaisa temperatūra vēl aizvien ir kā ziemā.

No aizvadītajām astoņpadsmit šī gada marta dienām divpadsmit diennakts vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir bijusi 4-8 grādus zem normas. Kopumā šī gada 1.-18. marta vidējā gaisa temperatūra ir -6ºC, kas ir 3,6 grādus zem normas. Deviņās dienās diennakts minimālā gaisa temperatūra Latvijā ir bijusi zem -20 grādiem. 11. un 12. martā Zosēnos ir sasniegtas līdz šim šomēnes viszemākās temperatūras: -26,2 un -26,0ºC. Vietām Austrumlatvijā ir krituši arī iepriekšējie konkrēto dienu minimālo gaisa temperatūru rekordi.

Loģisks ir jautājums – vai šī gada marts temperatūras ziņā jau nav rekordists? Izrādās, ka nē. Pēdējo 73 gadu dati rāda, ka pēc vidējās gaisa temperatūras laika posms no 1. līdz 18. martam šogad ir bijis tikai divpadsmitais aukstākais. Par 1,4 grādiem aukstāks kā šogad minētais laika  posms  ir bijis 2005. gadā, 1987. gada 1.-18. marta vidējā gaisa temperatūra bija -9,9ºC, bet visaukstākais 1.-18. marta laika periods ir bijis 1942. gadā: -12,2ºC.

Dienu skaits ar minimālo gaisa temperatūru zem -20 grādiem 1.-18. martā šogad gan ir vislielākais šajā gadsimtā. 2005. gada analoģiskajā periodā tas bija astoņas dienas, toties tajā gaisa temperatūra sasniedza 21. gadsimta marta mēnešos līdz šim viszemāko vērtību: -27,7 grādus. 1987. gadā temperatūra zem -20 grādiem bija divpadsmit dienas, no kurām divās tā noslīdēja zem -30 grādiem. Arī 1942. gada 1.-18. martā minimālā gaisa temperatūra zem -20 grādiem bija divpadsmit dienas, no tām piecās tika pārsniegta -30 grādu robeža, 14. martā Ainažos sasniedzot līdz šim marta mēnesī zemāko gaisa temperatūru -34,4ºC.

Jaunākās prognozes liecina, ka līdz pat marta beigām Latvijā saglabāsies ziemas laika apstākļi. Ja kopumā marta mēneša gaisa temperatūras norma ir -1,3 grādi, tad prognozes liecina, ka šī gada marta vidējā gaisa temperatūra gaidāma -5...-7 grādu robežās. Tas būs aukstāks nekā aizvadītais februāra mēnesis, bet līdzvērtīgs šī gada janvārim.

Nedēļas vidū - 20.-21. martā - naktīs sals mazināsies, jo debesis vairāk aizklās mākoņi; minimālā gaisa temperatūra vien atsevišķos rajonos būs zemāka par -10 grādiem. Tomēr nedēlās beigās, atmosfēras spiedienam paaugstinoties, atkal debesis skaidrosies, un sals naktīs pieņemsies spēkā, sasniedzot -15...-19 grādus. Arī nākamās nedēļas sākumā vēl pieturēsies līdz šim ierastie laika apstākļi, to izmaiņas aizsāksies nedēļas gaitā. Dienā saulē gaiss iesils atkal līdz -2...+3 grādiem. Nokrišņu vissā šajā periodā vēl būs ļoti maz. Tie gaidāmi līdz ar silto gaisa masu ienākšanu marta pēdējās dienās un arī aprīļa sākumā.

Sniega sega saulainajās, bet aukstajās dienās saplok ļoti lēnām. Jūras piekrastē tā ir nokususi kopš marta sākuma, bet valsts austrumu rajonus klāj pat 40-50 cm bieza sniega kārta.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas