Lejaskurzemes novadu domēs visticamāk būs par četrām deputātu vietām mazāk 15

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien pēc ilgas diskusijas tomēr nolēma atbalstīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ierosinājumu samazināt deputātu skaitu pašvaldībās un mainīt deputāta statusu, svītrojot no Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likuma normu, kas nosaka, ka deputāts pienākumus pilda no darba brīvajā laikā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) deputātiem apgalvoja, ka svītrojamā norma dod iedzīvotājiem maldīgu signālu par pašvaldības deputāta darbu, tās svītrošana neko pēc būtības nemainīs, tā ir tikai tāda "mājas tīrīšana, nekas vairāk". Ministrs arī norādīja, ka deputātu atalgojuma noteikšana joprojām paliek katras pašvaldības domes ziņā.

Pret deputāta statusa maiņu iebilda Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji, kuri norādīja, ka pašvaldību budžeti 2013.gadam jau ir pieņemti un tajos nav paredzēts atalgojuma pieaugums "pilna laika deputātiem".

Savukārt deputāts Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) pauda viedokli, ka ir jāveido darba grupa, kura izskatīs arī iespējamos grozījumus pašvaldību deputātu atlīdzības likumā.

Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā tika atbalstīti ar septiņām balsīm "par" un četrām - "pret". Šis likumprojekts tiks izskatīts kā steidzams divos lasījumos, bet likumprojekts par deputāta statusa maiņu - trijos lasījumos.

Novada domē ievēlamo deputātu skaits tiks noteikts atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā.

Deputāti bez iebildumiem atbalstīja VARAM ieceri samazināt novados, kur dzīvo līdz 5000 cilvēku, ievēlamo deputātu skaitu no pašreizējiem 13 deputātiem līdz deviņiem. Novados, kur dzīvo no 5001 līdz 20 000, būs jāievēl 11 deputāti pašreizējo 15 vietā. Ja reģistrēto iedzīvotāju skaits ir no 20 001 līdz 50 000, tad ievēlēs 13 deputātus pašreizējo 17 vietā, bet, ja novadā ir vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju, tad ievēlēs 15 deputātus pašreizējo 17 vietā. Republikas pilsētas domē ievēlēs 13 deputātus, ja iedzīvotāju skaits ir līdz 50 000, bet, ja tas pārsniedz 50 000, tad ievēlēs 15 deputātus.

Rīgas domē ievēlamo deputātu skaitu paredzēts samazināt no 60 uz 35. VARAM skaidroja, ka Rīgas domes deputātu skaita samazināšana atbilst proporcionalitātes principam, kāds tiek ievērots Saeimas vēlēšanās, kur 100 deputāti pārstāv divus miljonus iedzīvotāju. Saskaņā ar grozījumiem 35 Rīgas domes deputāti pārstāvētu 0,7 miljonus rīdzinieku. Šāds deputātu skaits, pēc VARAM domām, būs pietiekams, lai nodrošinātu domes deputātu darbu frakcijās un komitejās.

Kā norādīja ministrs Sprūdžs, pašreizējais domes deputātu skaits atsevišķās pašvaldībās neveicinot domju darba vienotību un efektivitāti, jo deputāti, kuri kādreiz ieņēma bijušo pagastu vai pilsētu deputātu amatus, novadu domēs turpina pārstāvēt atsevišķu novada teritoriālo vienību, nevis visu novada iedzīvotāju intereses. Deputātu skaita samazināšana domēs stimulēšot jaunu pieeju un politisko kultūru pašvaldību pārvaldē, jo mazākam skaitam deputātu būs jāpārstāv visu novada iedzīvotāju, nevis tikai atsevišķu teritoriālo vienību intereses.

Savukārt LPS uzskata, ka pašvaldību deputātu skaita samazināšana negatīvi ietekmēs domju darba un pieņemto lēmumu kvalitāti.

LPS vecākais padomnieks Māris Pūķis pauda viedokli, ka, nenodrošinot visu bijušo pagastu pārstāvniecību novada domē, valdība apliecinās, ka tai neinteresē, kas bijušajos pagastos notiek. Pēc Pūķa teiktā, Latvijas novados turpinās depopulācija, tomēr deputātu skaita samazināšana pašvaldībās ir pārsteidzīgs solis. Cilvēki to uztveršot kā ņirgāšanos.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija nolēma likumprojektu "Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā" virzīt kā steidzamu. Saeimā pirmajā lasījumā to plānots izskatīt 24. janvārī, bet galīgajā lasījumā pieņemt 7. februārī.

***
Ja grozījumus pieņems Saeimā, tad Durbes, Nīcas, Pāvilostas, Vaiņodes un Rucavas novados būs jāievēl deviņi deputāti līdzšinējo 13 vietā, bet Aizputes, Grobiņas un Priekules - 11 līdzšinējo 15 vietā.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

Nedeputāts

Cik tad no esošajiem deputātiem reāli strādā,- iepazīstas ar dokumentiem pirms sēdes, iedziļinās lemjamajos jautājumos un izsaka savu viedokli sēdēs? Kadi 4 tiešām ir lieki. Būtu jau labi, ja jaunajā sasaukumā ievēlētu tikai aktīvākos, bet tā jau nebūs. Beigās sanāks ka reāli būs kādi 4-5 īsti deputāti.

pirms 8 gadiem, 2013.01.18 09:34

cics

kamēr deputātam pirmā vietā būs savu lietu bīdīšana,nevis tauta, pilnīgi viena alga cik viņu tur sēž. gandrīz vai jāsaka-labāk tad vairāk,nav tik viegli caursist savas intereses

pirms 8 gadiem, 2013.01.17 00:51

vainodnieks

priekule jau rosās-algas,utt.nodrošina...

pirms 8 gadiem, 2013.01.16 18:57

Nezinītis

Es , Silvija, elpoju dziļi un mierīgi, ar samazgām netaisos laistīties. Vienkārši, kam tad tie likuma labojumi, ja jēga maza vai nekāda? Un par to, ka man uzmanīgi jāskatās, ne jau man, bet visiem vēlētājiem jāskatās un jāvērtē. Un attiecībā uz deputātiem man nav personisku interešu par kāda ievēlēšanu. Tā, lūk.
Starp citu, varbūt labāk bija atstāt piecus deputātus? ietaupījums būtu 10 reizes lielāks. Kas to lai zina?

pirms 8 gadiem, 2013.01.16 12:17

jāā!!!

Pareizi arī ir-jo lielāka banda novācas jo vairāk tukša vārīšanās bez rezultāta....

pirms 8 gadiem, 2013.01.16 10:34

Silvija- Nezinītim

Vai Tavā domē strādā visi 15? Varbūt , ja uzmanīgi paskatīsies, atradīsi tos 4 bez kuriem var iztikt :) un ar tie 500 Ls noderēs. Satraucies, ka kādu varētu neievēlēt? Pamudini viņu strādāt raženi atlikušo pusgadu! Vēlētājiem ir īsa atmiņa un , ejot pie urnām viņiem prātā tik pēdējais pusgads :).
P.s.
Paldies jau iepriekš par samazgām, ko man veltīsi :).

pirms 8 gadiem, 2013.01.16 09:28

Nezinītis

Ietaupījums šajos novados būs ap 250 līdz 500 latiem, tādēļ bija jādarbina likumdošana? No Sprūdža kantora puses tā ir darbības imitācija. Rūpes turētāji, siekalzaķi!

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 23:24

Vēl viens vaiņodnieks

Pietiek tur visiem sēdēt!!!

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 22:48

nht

nu Rucavā īpaši būs ko plēsties atkal jāgaida ka dāmas nāks "ciemos" un aģitēs par sevi, slavēs cik daudz ko izdarījušas!!!

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 21:06

smaagris

visa sistēma jāmaina, nolikt savas intereses vnk malā un tiešām strādāt novadam...bet vai to var izdarīt tad ir jāmaina domāšana, to nevar izmainīt vienā dienā, jāgaida jauna paaudze...tas vēl ilgi.... VARBŪT TIEŠĀM SIRDSAPZIŅA JĀIEDARBINA!!!

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 16:36

Kāda vēl ņirgāšanās. Tam sen jau bija laiks. Viens labs lēmums

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 14:32

Latvijas ziņas