LBAS konsultants: Visdramatiskākā situācija darba drošības jomā ir lauku reģionos

Visdramatiskākā situācija darba drošības jomā ir lauku reģionos, kur darba devēji bieži, izmantojot darbinieku bailes zaudēt darbu, neievēro nekādas darba drošības normas, savukārt Latvijas uzņēmumos ar ārzemju kapitālu situācija vērtējama kā laba, "Rietumu Radio" atzina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) konsultants darba tiesiskajos un darba aizsardzības jautājumos Kurzemē Guntis Gūtmanis.

Pagājušā gada statistika par darbavietās notikušajiem nelaimes gadījumiem un jaunākā informācija par šogad notikušajiem negadījumiem, kā atzina Gūtmanis, liecina, ka nelaimes gadījumu skaits palielinās. Turklāt saglabājoties arī tendence, ka darba devēji, baidoties no soda, izmantojot darbinieku nezināšanu un bezpalīdzīgo situāciju, darbavietās notikušos nelaimes gadījumus mēģina slēpt.

LBAS konsultants pašlaik izskatot vienu šādu lietu, kurai būšot pozitīvs iznākums. "Izdosies pierādīt, ka nelaimes gadījums noticis tieši darbavietā," sacīja Gūtmanis, uzsverot, ka šādus negadījumus, ko darba devējs cenšas noslēpt, ir iespējams atklāt. Viņš arī norāda, ka darbiniekiem nav izdevīgi šādus gadījumus slēpt, jo līdz ar to viņi nevar saņemt atbalstu no valsts, piemēram, rehabilitācijas pasākumiem.

Visbiežāk pārkāpumi novēroti lauku reģionos strādājošajās kokzāģētavās un mežizstrādes uzņēmumos, kur darbiniekiem nereti piedāvā parakstīt ļoti neizdevīgus darba līgumus, kuros darba devējs neuzņemas nekādu atbildību par darbinieku un darba drošību. Ievērojami labāka situācija, kā atzina Gūtmanis, ir uzņēmumos ar ārzemju kapitālu, kur darba drošības pasākumi lielākoties tiekot ievēroti, kā arī uzņēmumos, kuros ir arodbiedrības.

Kā norāda Gūtmanis, liela problēma Latvijā ir tā, ka darba devēji neizvērtē iespējamos darba vides riskus - tādi esot katrā darba vietā. "Līdz ar to nevar darbinieku brīdināt, kas viņu darbavietā sagaida," spriež LBAS pārstāvis, vienlaikus norādot, ka arī paši darbinieki nereti ir pārgalvīgi un neievēro nekādas darba drošības normas, nerēķinās ar iespējamām sekām. Darbinieku neuzmanība esot visbiežākais darbavietās notikušo negadījumu iemesls.

Kontrolējošo institūciju iespējas sistemātiski pārbaudīt darba drošības normu ievērošanu LBAS pārstāvis vērtē kā nepietiekamas. Kā uzskata Gūtmanis, Valsts darba inspekcijā inspektoru skaits būtu jāpalielina, piebilstot, ka neproporcionāli daudz laika inspektoriem nākas veltīt "papīra darbiem".

Kā uzskata LBAS pārstāvis, situācija darba drošības jomā Latvijā varētu uzlaboties līdz ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos. Pašlaik daudzi darba devēji izmanto situāciju, ka valstī ir augsts bezdarba līmenis, darbinieki neuzdrošinās ko aizrādīt vai iebilst, jo baidās pazaudēt darbu. Turklāt arī darbinieki vairāk domājot par algu, ko saņems, nepievēršot uzmanību darba drošībai, neparedz iespējamos riskus un sekas. Kā atzīst Gūtmanis, vecajās Eiropas valstīs darba drošībai pievērš daudz lielāku uzmanību un "darbinieki nekad nedara neko tādu, kas ir aizliegts".

LBAS apkopotā informācija liecina, ka katru gadu Latvijā nelaimes gadījumos darbā cieš vairāk nekā 1000 cilvēku - 2012.gadā vien šādos negadījumos cietuši 1510 strādājošie, turklāt 34 negadījumi ir bijuši ar letālām sekām.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas