Latvijas Banka laiž apgrozībā jubilejas monētu – sudrabā kaltu lasi 20 latu vērtībā

Latvijas Banka otrdien, 5. martā, laidīs apgrozībā 20 latu jubilejas monētu – sudrabā kaltu lasi. "Sudraba laša" grafisko dizainu veidojis apgrozības vienlatnieka autors Gunārs Lūsis, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis. Monēta kalta Lietuvas monētu kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla.

Mākslinieks Gunārs Lūsis: "Lasis parasti dzīvo desmit gadus, bet mūsējais, vesels un nedevalvējies, ir sasniedzis cienījamus divdesmit. Šis sudraba izdevums tad ir arī mans sveiciens jubilāram."

Laša veidolu nu jau divdesmit gadu garumā Latvijā esam ieraduši redzēt uz viena lata apgrozības monētas – tas kļuvis par daļu no ikdienas priekšstatiem par naudu un saziņas sastāvdaļu – "lasim" konkurējot ar "latu" arī valodā. Martā atjaunotajam latam ir apaļa gadskārta, un šajā reizē Latvijas Banka nokalusi viena lata apgrozības monētas repliku – sudrabā kaltu svētku laidienu ar jubilejai simboliski atbilstošu 20 reizes palielinātu nominālvērtību.

Monētas aversā ir Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, bet reversā – visiem naudas lietotājiem labi pazīstamais lasis lēcienā virs ūdens.

Jubilejas monēta "Sudraba lasis" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas maksimālā tirāža – 10,000 eksemplāru. Monēta būs iegādājama Latvijas Bankā (Rīgā – kasēs K. Valdemāra ielā 1B) un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – Ls 26.68.

SUDRABA LASIS                                                                                        

Nominālvērtība: 20 lati

Svars: 11.00 g, diametrs: 21.75 mm

Metāls: 925° sudrabs, kvalitāte: proof

Kalta 2013. g. UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva)

Mākslinieki: Gunārs Lūsis (grafiskais dizains), Jānis Strupulis (plastiskais veidojums)

Monētas priekšpuse (averss)

Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2013. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)

Augšpusē attēlots lasis (Latvijas ūdeņu bagātības simbols) lēcienā virs ūdens no kreisās uz labo pusi. Apakšpusē - skaitlis 20, zem tā puslokā uzraksts LATU.

Monētas josta

Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas