Latvija uzņems vienu bijušo Gvantanamo nometnes ieslodzīto

Latvija uzņems vienu bijušo Gvantanamo nometnes ieslodzīto, kurš savulaik aizdomās par saistību ar terorismu ticis aizturēts Vidusāzijā, šodien slēgtajā sēdē nolēma valdība.

Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) paziņoja, ka Latvija šādi atbildējusi uz ASV izteikto lūgumu. Viņš prognozē, ka Latvijā šī persona varētu ierasties šāgada pirmajā pusē.

Kā teica Riekstiņš, ASV partneriem Eiropā lūdza uzņemt kādu no bijušajiem nometnes ieslodzītajiem, un Latvija konsultācijas ar ASV par šo jautājumu sākusi pagājušā gada otrajā pusē.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji intervējuši vairākus kandidātus. Cilvēks, kas tiks sūtīts uz Latviju, ir ticis aizturēts Vidusāzijā.

Kā skaidroja Riekstiņš, Gvantanamo bāzē ir trīs personu grupas - cilvēki, kas aizturēti par teroristiskām darbībām, personas, par kurām pierādījumi ir nepilnīgi un izmeklēšana turpinās, un tādi aizturētie, par kuriem nav ilgstoši izdevies iegūt pierādījumus par viņu iespējamo saistību ar teroristiem. Persona, kas dzīvos Latvijā, pieder pie šīs trešās grupas.

Par valdības šīs dienas lēmumu ASV tiks informēta ar diplomātisku notu.

Bijušā Gvantanamo gūstekņa uzturēšanos un rehabilitāciju Latvijā pilnībā apmaksās ASV.

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) informēja, ka Drošības policija šo personu ir izpētījusi, intervējusi, un pārliecinājusies, ka viņš nerada draudus Latvijai.

Vīrietim tiks piešķirts bezvalstnieka statuss, un viņš pastāvīgi paliks drošības iestāžu uzmanības lokā. Šī persona dzīvos brīvībā.

Personai tiks sagatavota programma, kas palīdzēs adaptēties Latvijā.

Kā ziņots, ASV prezidents Baraks Obama apsolījis slēgt Gvantanamo aizturēšanas centru, kurā bez apsūdzības izvirzīšanas tika turēti aizdomās par terorismu apcietinātas personas.

ASV vērsās pie Eiropas Savienības (ES) ar lūgumu uzņemt daļu bijušo nometnes ieslodzīto. Latvijas valdības nostāja šajā jautājumā jau iepriekš bija atbalstoša, pieļaujot tādu ieslodzīto uzņemšanu, kuri tiek atbrīvoti bez apsūdzības izvirzīšanas.

Kā ziņots, pērn jūnijā ES Vispārējo lietu un ārējo attiecību padomes sanāksmē formāli tika apstiprināta bloka pozīcija šajā jautājumā. Toreiz tika nolemts, ka ES strādās ar ASV, lai palīdzētu risināt Gvantanamo gūstekņu jautājumu, taču lēmums par viņu uzņemšanu ir katras dalībvalsts kompetencē.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas