Latvijā sāk atgriezties gājputni, manītas jau 50 putnu sugas

Iestājoties siltākam laikam, Latvijā sāk atgriezties gājputni - no aptuveni 120 putnu sugām Latvijā jau manītas 50, aģentūrai BNS pastāstīja Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) pārstāvis Mārcis Tīrums.

Aktīvāka gājputnu pulcēšanās notiek Latvijas Rietumu daļā, Nīcas apkārtnē, kur prāvākā skaitā manītas zosis un pīles. Savukārt mazākā skaitā putni novēroti Vidzemē un Latgalē, jo tur joprojām laukus klāj sniega sega.

Novēroti arī pirmie gājputni, kas, iespējams, ziemojuši Āfrikā, - 17.  un 20. martā Zemgalē, Kroņaucē un Kalnciemā, manīti pirmie baltie stārķi. Savukārt Lietuvā pirmie baltie stārķi manīti 20. martā.

Latvijas nacionālais putns baltā cielava pirmo reizi šogad manīts 19. martā, pārlidojot Rīgas centru. Latvijā redzētas arī pirmās migrējošās pīles - krīkļi un baltvēderi.

"Igaunijas ornitologu ar satelītraidītājiem aprīkotie putni liecina, ka melnie stārķi savā migrācijas ceļā no Āfrikas nokļuvuši līdz Bulgārijai, bet zivju ērglis pašlaik uzturas Ēģiptē pie Vidusjūras," norādīja Tīrums.

"Pašlaik putnu migrācija ir nedaudz pierimusi, jo ir iestājies vēsāks laiks, bet tā atsāksies, kad paliks nedaudz siltāks," teica Tīrums un paskaidroja, ka putniem ir daudz grūtāk pārvietoties aukstajās gaisa masās.

Salīdzinot ar pērno gadu, šogad gājputni atgriežas vēlāk. Tīrums to skaidroja ar to, ka pērn bija siltāks un pavasaris iestājās ātrāk.

Jau vēstīts, ka gājputni Latvijā lielākā skaitā varētu atgriezties marta beigās.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas