Latvijā sāk atgriezties dzērves un lauku baloži

Turpinot pamazām putniem atgriezties no ziemotnes vietām, vakar Latvijā novērota pirmā dzērve un lauku balodis, liecina portāla "latvijasputni.lv" informācija.

Dzērve (Grus grus) vakar, 6.martā, novērota Jelgavas novadā, Svētes palienes laukos, bet lauku balodis (Columba palumbus) manīts Nīcas laukos.

Jau ziņots, ka pirmie no ziemotnēm atlidojušie putni - lauku cīruļi - šogad tika novēroti 27.februārī Saldus apkārtnē, savukārt 2.martā Nīcas apkārtnē tika novērotas pirmās no ziemotnēm atlidojušās zosis un ziemeļu gulbji, bet 4.martā Grobiņas novadā novērota pirmā ķīvīte. Tāpat nelielā skaitā atgriezušies meža baloži.

Putnu vērotājs Kaspars Funts iepriekš stāstīja, ka pirmie pavasara vēstneši parasti atlido ķīvītes, lauku cīruļi, meža baloži, lauku baloži, sējas, baltpieres un meža zosis, kā arī mājas strazdi.

Pirmajiem migrējošajiem putniem, kas atgriežas Latvijā vēl laikā, kad zemi klāj sniegs un gaisa temperatūra noslīd zem nulles, ir iespējams aiziet bojā barības trūkuma vai novārgšanas dēļ, taču tiem, kas izdzīvos, ir labākas izredzes ātrāk ierasties ligzdošanas vietās, lai ātrāk sāktu rūpēties par jauno paaudzi - izperētu, izbarotu un izvadātu mazuļus.

Ātrāk Latvijā ierodas tie putni, kuri ziemo netālu no Latvijas, proti, Centrāleiropā un Dienvidrietumeiropā.

Lielā skaitā putnu migrācija Latvijā sāksies marta beigās un ilgs līdz maija beigām, maksimumu sasniedzot aprīļa otrajā pusē.

Saskaņā ar portālā publicētajiem datiem 2012.gadā pirmā ķīvīte Latvijā novērota 24.februārī, pirmie lauku cīruļi - 29.februārī, pirmie meža baloži - 4.martā, sējas un baltpieres zosis - 6.martā, lauku baloži - 11.martā, bet sila cīruļi - 12.martā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas