Latvijā reģistrēti 123 000 cilvēku bez darba un iztikas līdzekļiem

Pašlaik Latvijā bez darba un iztikas līdzekļiem ir 123 000 cilvēku, - intervijā Latvijas Radio sacīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Baiba Paševica.

Kopā bezdarbniekos reģistrējušies 163 000 cilvēku, no tiem 40 000 saņem bezdarbnieka pabalstu, pārējiem iztikas līdzekļu nav.

Kā pozitīvu tendenci Paševica vērtēja jauniešu bezdarba līmeņa samazināšanos, pašlaik to skaits ir 14% no visiem bezdarbniekiem. NVA vadītāja norādīja, ka darba devējiem ir interese par jauniešiem, viņi vēlas iesaistīt jauniešus gan pastāvīgā darbā, gan darba praksēs.

Joprojām visintensīvākais darbs NVA esot ar tā dēvētajiem ilgstošajiem bezdarbniekiem. Tie ir 60 000 cilvēku jeb 40% no visiem bezdarbniekiem. Viņi tiek iesaistīti dažādās NVA programmās, arī izmantojot Eiropas fondu programmas un finansējumus, taču, kā uzsvēra Paševica, "neviena pārkvalifikācija nevar radīt tik daudz darba vietu, cik mums tas ir nepieciešams".

Paševica nepiekrītot darba devēju stereotipajam viedoklim, ka bezdarbniekos reģistrējas galvenokārt cilvēki, kas negrib strādāt un ka esot grūti atrast piemērotus un kvalificētus darbiniekus. Viņa norādīja, ka problēma ar piemērotu kadru atrašanu varētu būt meklējama atalgojumā, - "neatkarīgi, vai tas ir palīgdarba darītājs vai augsti kvalificēts speciālists, viņam tiek piedāvāts atalgojums minimālās darba algas apmērā".

Atbildot uz jautājumu par lielo aizbraucēju skaitu darbā uz ārzemēm, NVA vadītāja sacīja, ka Latvijas iedzīvotājiem ir tendence vispirms meklēt un atrast darbu Latvijā, un tikai tad, ja tas neizdodas, viņi meklē darba iespējas citās valstīs.

Paševica neprognozē lielu cilvēku masu aizbraukšanu no Latvijas pēc 1. maija, kad tiks atvērts darba tirgus Vācijā.

Viņa sacīja, ka iespēja pieteikties darbam Vācijā bijusi jau no 1. janvāra, vairāki cilvēki ir interesējušies, taču to skaits nav pārlieku liels. Cilvēki interesējas gan par pastāvīgu darbu, gan sezonāliem darbiem ārvalstīs.

Jau ziņots, ka aprīļa sākumā reģistrētā bezdarba līmenis bija 14,3%, kas ir par 0,1 procentpunktu mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) informācija.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas