Latvijā pilnībā atceļ nāvessodu

Saeimas deputāti ceturtdien trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumos, kas paredz nāvessoda pilnīgu atcelšanu Latvijā.

Deputāti atbalstīja attiecīgus grozījumus Apžēlošanas likumā un Krimināllikumā, Latvijas Sodu izpildes kodeksā, kā arī likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību". Tos iepriekš atbalstījusi Saeimas Juridiskā komisija.

Jau pašlaik miera laikā Latvijā nevar piespriest nāvessodu. Tomēr, ņemot vērā, ka ieslodzījuma vietās pašlaik vēl atrodas personas, kam nāvessods aizstāts ar brīvības atņemšanu uz mūžu, Krimināllikuma pārejas noteikumi ar grozījumiem tiks papildināti, nosakot, ka personām, kurām nāvessods aizstāts ar brīvības atņemšanu, piemērojamas tās pašas likuma normas, kas attiecas uz personām, kurām piespriests mūža ieslodzījums.

Tieslietu ministrija (TM) iepriekš norādījusi, ka Latvija līdz pat šai dienai nav pievienojusies 1950.gada 4.novembra Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 13.protokolam par pilnīgu nāvessoda atcelšanu, par ko regulāri izskan starptautisku organizāciju aicinājumi to paveikt.

Latvija šo protokolu ir parakstījusi jau 2002.gada 3.maijā, tādējādi paužot politisko gribu atzīt protokolā paredzētos noteikumus par juridiski saistošiem, un sešus gadus vēlāk – 2008.gada 22.maijā – Ministru kabinets iesniedza Saeimā vairākus likumprojektus, lai nāvessodu pilnībā svītrotu no Latvijas krimināltiesību sistēmas. Tomēr tos līdz šim nav akceptējušas Saeimas atbildīgās komisijas, un tikai viens no saistītajiem likumprojektiem virzīts skatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā, taču arī tas noraidīts.

Fakts par valsts politisko gribu atzīt protokolā paredzētos noteikumus, bet šīs konvencijas 13.protokola neratificēšana norāda uz valsts rīcības nekonsekvenci, atzīst TM.

Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 13.protokols paredz nāvessoda atcelšanu – to nevarēs ne piespriest, ne izpildīt, jo tiesības uz dzīvību ir viena no galvenajām demokrātiskās sabiedrības pamatvērtībām. Tas nodrošina cilvēku vienlīdzību kara un miera apstākļos, kā arī cilvēka pamattiesību – tiesību uz dzīvību – garantiju. Nāvessoda atcelšana ir būtiska šo tiesību aizsardzībai un visu cilvēku neatņemamas cieņas pilnīgai atzīšanai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas