Latvijā ābolu raža šogad nedaudz labāka kā pērn

Latvijā šogad ābolu raža kopumā ir nedaudz labāka kā pērn, lai arī atsevišķi reģioni ar labu ražu nevar lepoties, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie augļkopji.

Latvijas Augļkopju asociācijas priekšsēdētāja Māra Rudzāte aģentūrai BNS atzina, ka ābolu ražas apmērs šogad ļoti atšķiršoties pa Latvijas reģioniem.

"Kopumā uzskatu, ka raža būs lielāka, bet tikai gadījumā, ja to vērtē visas Latvijas mērogā. Piemēram, Latgalē un Vidzemē šogad no āboliem nekā nebūs, savukārt Kurzemē šis ābolu ražas apmērs noteikti būs lielāks," klāstīja Rudzāte.

To, ka šogad ir gaidāma labāka ābolu raža, aģentūrai BNS apliecināja arī dārzkopības uzņēmuma "Pūres dārzi" īpašnieks Edmunds Grīnbergs.

Viņš norādīja, ka raža šogad būs gandrīz tāda pati kā pērn, iespējams, nedaudz lielāka, taču kvalitāte šogad ir labāka. Āboli šogad ir lielāki, izturīgāki, kā arī labāk izskatās. Grīnbergs sacīja, ka āboliem šogad nav novērotas slimības, kas būtiski ietekmētu to ražu.

Viņš arī informēja, ka oktobra beigās tiek rīkota Latvijas Augļkopju asociācijas un vairāku saimniecību tikšanās, lai novērtētu kopējo ainu un pārrunātu šā gada augļkopju veikumu.

Latvijas āboliem, tāpat kā jebkurai citai Latvijā ražotai precei, vienmēr ir bijis jākonkurē ar importētajām precēm. Pilnīgas pārliecības, ka ābolu Latvijas veikalos pietiks ilgāk kā līdz martam, nebija nevienam augļkopim.

"Pūres dārzu" īpašnieks uzsvēra – lai arī viņu āboli tiek pārdoti tikai atsevišķos veikalos, tiek strādāts pie tā, lai āboli pietiktu līdz martam.

“Es domāju, ka āboli labākajā gadījumā pietiks tikai līdz martam. Lai arī visa ābolu raža vēl nav novākta, tomēr domāju, ka tie noteikti nepietiks ilgam laikam. Nekad nepietiek. Jāskatās, cik ievedīs visus importētos ābolus, kā būs ar mandarīniem, jo uz laiku, kad Latvijas veikalos parādās mandarīni, ābolus parasti nepērk," pastāstīja Rudzāte.

Augļkopji atzina, ka cenu ziņā Latvijas āboliem nav novērojamas lielas izmaiņas, tomēr tie ir palikuši nedaudz dārgāki. Lai arī augļu cenas ir pieaugušas tikai nedaudz, lielākās grūtības augļkopjiem sagādā resursu cenu pieaugums. Grīnbergs norādīja, ka ābolu cenu pieaugums nenosedz pārējās izmaksas: "Ābolu cenas nedaudz ir paceltas, tomēr visas citas cenas, kas saistītas ar ābolu audzēšanu un pārdošanu, piemēram, transportēšana un uzglabāšanas cenas, ir stipri pieaugušas. Ābolu cenu pieaugums nekādā ziņā nespēj nosegt visas citas izmaksas."

Jau ziņots, ka augļu koki Latvijā šogad kopumā pārziemoja samērā labi, taču daudzviet tiem postījumus nodarīja meža zvēri.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas