Laikraksts publisko ĀM "dienesta vajadzībām" izplatītu informatīvo materiālu par 16. martu

"Latvijas Avīze" trešdien publiskojusi tās rīcībā nonākušu Ārlietu ministrijas (ĀM) "dienesta vajadzībām" izplatītu informatīvo materiālu par 16. martu.

Visu ministriju valsts sekretāriem, Valsts prezidenta kancelejas vadītājam, Ministru prezidenta biroja vadītājai un Saeimas priekšsēdētājas ārlietu padomniekam adresētajā dokumentā ĀM dod amatpersonām padomus, kā publiskajā telpā runāt par Leģionāru atceres dienas pasākumiem.

"16. marta notikumi Latvijā diemžēl rezonē starptautiskajā sabiedrībā un piesaista arī starptautisko mediju uzmanību. Ir centieni ar šā datuma starpniecību izplatīt nepatiesu un apmelojošu informāciju par Latvijas sabiedrību un valsts politiku. Šajā kontekstā būtu svarīgi valsts amatpersonām paust viennozīmīgu un vienādu nostāju jautājumos, kas saistīti ar šo datumu," teikts dokumenta ievadā. Tālāk seko punkti par Latvijas vispārējo nostāju, skaidrojums, kas ir leģionāri, 16. marta notikumu interpretācija un valdības aicinājumi sabiedrībai 16. martā.

Laikraksts norāda, ka lielākoties dokuments ir vēsturiski korekts skaidrojums. Piemēram, tajā minēts, ka leģions bija piespiedu kārtā mobilizētas frontes vienības, leģionāri nekad nav cīnījušies par fašistisko ideoloģiju, bet tikai pret PSRS karaspēku un leģiona apakšvienības nepiedalījās represīvās darbībās. ĀM arī atgādina ASV Pārvietoto personu komisijas 1950. gada 1. septembra slēdzienu, kurā teikts, ka "Baltijas ieroču SS vienības (Baltijas leģioni) no to mērķa, ideoloģijas, darbības un sastāva ziņā ir uzskatāmas par savrupām un no vācu SS atšķirīgām vienībām, tādēļ komisija tās neuzskata par ASV valdībai naidīgu kustību".

Dokumentā minēti padomi, kā amatpersonām vajadzētu interpretēt 16. marta pasākumus. Piemēram – "radikāli pretēju uzskatu grupu akcija, kuru izmanto gan pašmāju, gan ārvalstu politiskie spēki, lai vairotu savu popularitāti" vai "neesošs konflikts (konflikts bez būtības), mākslīgi izprovocēts šovs vietējās un ārvalstu preses pārstāvjiem". Dokumentā atrodams arī aicinājums sabiedrībai rūpīgi izvērtēt "radikālo un ekstrēmiski noskaņoto organizāciju patiesos nodomus".

Dokumentā ministrija apgalvo, ka "bijušo karavīru organizācijas bojāgājušos cīņu biedrus piemin privāti, pulcējoties baznīcā un kapsētā" un "leģionāru organizācijas nav iesniegušas pieteikumus akciju rīkošanai 16. martā".

ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis bijis nerunīgs par šo dokumentu.. "Kur jūs dabūjāt šo informāciju? Tā ir domāta tikai dienesta vajadzībām. Es nekomentēšu nelikumīgā ceļā iegūtus dokumentus," sacījis ĀM galvenais ierēdnis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas